Klávesnice pro ZX80 je dnes docela problém. Velice dobré klávesnice prodává Rich Mellor (RWAP Services – www.sellmyretro.com) a určitě je doporučuji ke koupi. Bohužel, mají 2 nevýhody:
- Jsou jen pro ZX80 a nikoli ZX81 (pro ZX81 prodává Rich jiné, shodné s originálem, ale bohužel se nehodí na desku ZX80).
- Jsou poměrně drahé (25 GBP + poštovné = cca 800 Kč)
Proto vznikl tento článek, který by měl každému pomoci udělat si svoji vlastní klávesnici.
Jak vypadá klávesnice ze sellmyretro vidíte na přiložených fotkách.
Už nějakou dobu pátrám po levnější náhradě originálu. Na Ampéru jsem narazil na firmu AKI ELECTRONIC. Tato firma dělá profesionální fóliové klávesnice na míru. Slovo dalo slovo a na cestě byl hezký kompromis, kdy by AKI vyrobilo spojovací část klávesnice (distanční samolepku s dírami + spojovací fólii) a povrch si udělat podle svého uvážení. Pro případné zájemce můžu u nás v práci (www.artax.cz) nechat vyrobit laminované samolepky s rozložením klávesnice, jako u originálu. Rozložení by mohlo být ZX80 nebo ZX81 a každý si může nalepit, co je mu bližší.
Pěkné rozložení klávesnice nakreslil Grant Searle a můžete si ho stáhnout na jeho stránkách.
Protože jsem ale už docela dost proniknul do tajů membránových klávesnic, byl jsem zvědavý, zda si klávesnici nebudu moci vyrobit úplně sám.
Na klávesnici potřebujete v podstatě 3 části:
- hmatník, který představuje obrazy kláves
- kontaktní vrstvu, která zprostředkovává spojení plošek na PCB při stisku
- část s dírami pro klávesy, která dělá distanc mezi kontaktní vrstvou a PCB
Prví varianta, kterou jsem vyrobil vznikla pomocí průbojníku. Vytisknul jsem si horní vrstvu PCB ZX80 na tvrdý kartonový papír (ColorCopy 250g) a průbojníkem 10 mm jsem nadělal místo plošek díry. Bohužel jsem měl tupý průbojník a měkký podklad, takže díry nevypadaly moc esteticky.
No, ale co, hlavně, že byly. Obraz klávesnice jsem vytiskl z nákresu od Granta Searla na laserové tiskárně na samolepicí fólii a nechal zalaminovat tenkým knihařským laminem.
Samolepku jsem nalepil na karton s dírami. Tím mi vnikly zespodu v dírách lepivá místa, která jsem zaplnil kousky alobalu. Papír jsem pak opatřil kousky oboustranné lepící pásky, aby se dal nalepit na PCB.
Výsledek teda žádný velký krasavec, co si budeme povídat ale, světe div se, šlape jako víno.
Během konstrukce jsem zjistil, že Grantův nákres nesedí úplně přesně na klávesy. Tak jsem ho vzal a upravil tak, aby přesně seděl jak ZX80, tak i ZX81 layout. Ke stažení je na konci této stránky.
Abych nemusel zázračit s průbojníkem, rozhodl jsem se distanční vrstvu vyřezat do vhodné fólie řezacím plotterem. Tím se současně vyřeší lepicí vrstva na PCB. Opět jsem si udělal nákres pro řezání a vyřezal do fólie tloušťky 0,18 mm. Data jsou opět na konci stránky ke stažení.
Kontaktní vrstvu jsem chtěl udělat z jednoho kusu fólie. Přemýšlel jsem pořád o nějaké tuhém alobalu, až mi Melsoft poradil zkusit tiskařský kovolist. Je z hliníku a má tloušťku 0,15 mm. Tak jsem hned jeden sebral a vyzkoušel.
Bohužel, kovolist je příliš tuhý. Na stisk kláves bylo potřeba vyvíjet dost brutální sílu i přesto, že distanční fólie měla jen 0,18 mm.
Dál přišel ke slovu alobal. Vyzkoušel jsem asi tři druhy alobalu a nejlépe se osvědčil tuhý alobal na grilování. Výrobce tloušťku neuvádí, ale je rozhodně tužší, než ten obyčejný. Bohužel, i tady vznikl problém. Nejde použít celistvá kovová vrstva, protože pak dochází ke špatné detekci některých kombinací kláves. Například nenapíšete = (SHIFT+L), což je dost problém
Opět tedy přišel ke slovu průbojník a z poskládaného alobalu jsem vyrazil kolečka.
Ale kolečka se špatně vlepovala do děr tak, aby nepřesahovala a opravdu byla vevnitř „v hloubce“ a navíc, když pak zase někde nebyly, tak koukala lepivá vrstva. Nicméně klávesnice takto zhotovená šlapala poměrně dobře.
Rozhodl jsem se tedy mezi „díravou“ distanční samolepku a samolepku s potiskem dát obdélníčky alobalu tak, aby se nedotýkaly. Trochu „tricky“ byla část, kde jsem musel naslepo lepit obdélníčky proti světlu do správných míst.
Nicméně akce se vyplatila a finální verze vypadá i funguje k mojí spokojenosti.
Všechny pokusy jsem dělal s původním Grantovým rozložením, takže některé klávesy přesně neseděly (hlavně horní řada), ale to jsem napravil v novém upraveném rozkresu.
Na závěr, před soubory ke stažení, ještě pár foteček z mého lopotného snažení
Závěr – dlouhodobá použitelnost
Přesto, že mnou vyrobené klávesnice fungují perfektně, nedělám si žádné iluze o jejich dlouhodobé použitelnosti. Není to profesionální výrobek a ani ho nemá suplovat. Z dlouhodobého hlediska se asi vytahá horní fólie, vymačká alobal a čertví co ještě . Asi všichni máme emulátory na PC a nepředpokládám, že někdo bude dlouhodobě psát a vytvářet programy přímo na ZX80. A kdyby ano a klávesnice přestala fungovat, tak si za pár korun vyrobíte novou. No a nebo si kupte tu profi.
No a tady máte slíbené soubory ke stažení:
- rozložení klávesnice ZX80 a ZX81 v PDF
- rozložení klávesnice ZX80 a ZX81 v PSD (kdyby si s tím někdo chtěl ještě hrát, soubor obsahuje i vektorovou vrstvu s pozicemi kláves
- řezací data pro distanční fólii (rozložení děr) v PDF kompatibilním s AI
Pro případné zájemce můžu nechat u nás v práci (www.artax.cz) za drobnou úplatu natisknout a zalaminovat rozložení kláves i nechat vyřezat distanční fólii. Uvidíme, kolik by bylo zájemců, podle toho by pak vyšla cena, ale odhadem se bavíme o stokoruně.
Pingback: Klávesnice pro ZX80 | Martinův 8-bitový blog
Trošku mě zaskočila informace, že nelze použít al fólii po celé ploše klávesnice. Ing. Eduard Smutný, který se při návrhu a konstrukci levné reprodukovatelné klávesnice ANK-1 pro SAPI-1 údajně inspiroval právě klávesnicí ZX-80 resp. ZX-81 s touto fólií počítal a dotáhl tudíž návrh HW i SW až k tomuto detailu. Sir Clive Sinclair narozdíl od Sira Eduarda zřejmě nepočítal s tím, že by jeho výtvor někdo amatérsky replikoval (koneckonců už tak to byla stavebnice pro vyspělejší amatéry) a tuto možnost zřejmě díky jednoduššímu návrhu nezapracoval.
Ha, zrada. Vytisknul jsem si jak klišé klávesnice tak výsekovou šablonu a ejhle, obojí je oproti plošnému spoji zmenšeno cca o 4-5mm. Kde se stala chybka? Doposud jsem žil v naivním bludu, že u pdf se tohle stát nemůže.
Teď jsem se trochu vyděsil. Hned jsem stáhnul svoje vlastní soubory, vytisknul na bublince, lapnul mladýho zatím neosazenou desky a sedí to perfektně. No, perfektně úplně ne, ale do 1 mm to bude určitě. Něco jako 4-5 mm ani omylem. S ohledem na to, že jsem většinu tisknul v práci bych vyloučil, že moje domácí tiskárna zvětšuje. Nemáš při tisknutí z Acrobatu nastaveno „Přizpůsobit na tisknutlenou plochu“? Je to defaultní nastavení a páchá to právě tak obvykle cca 97%, což by mohlo být.
Ahoj, Martin.
Pravdepodobne si pri tlaci mal zaskrtnute „shrink to fit“ ci nieco podobne. Potom sa stranka rozmerovo zmeni.
Zdravím,
celistvá plocha nejde použít, ale vodorovné pásky podle mě ano.
Resp. pásky přes polovinu délky, stejně jak je zapojená klávesnice.
To je dobrý nápad. Jak bude chvilka, tak to vyzkouším. Trochu to zjednoduší práci. Díky!
Martin
Že bych to vyzkoušel taky vyrobit? Vytisknout obraz kláves na kvalitní papír není problém, alobak bych koupil… budu nad tím uvažovat. 800kč je opravdu hodně.
tady máte pro inspiraci výrobu membrány pro Gumáka http://www.atc.us.es/~rodriguj/membrana48k/
Sorry to do this in english, but do you have the design files for the ZX81 keyboard layout. I would like to change it to the USA version (which has two different keys), but the PDF and the PSD are ‚flattened‘ and can’t be edited…
Thanks!
No, there were no other than PDF files. I created the PCB frome them + I created Excellon file for automatic drilling, so it is possible to make plated-through holes.
Also the design files for the keyboard are made from bitmaps, so I have no open vector data.
Regards
Martin
ZX81 membrána
599 Kč
https://www.sintech-shop.cz/zx81/zx81-membrana/