Seznamem součástek na stavbu repliky Science of Cambridge MK14 najdete v příručce k první verzi tohoto počítače. Tato verze má na konci naskenované i samostatně dodávané listy – schéma, zapojení rozšiřujícího konektoru, osazovací plánek a na úplném konci již zmiňovaný component list (BOM). Nutno říct, že v příručce najdete, kromě spousty užitečných informací, i pokyny ke stavbě, které určitě doporučuji přečíst.
SC/MP II CPU INS8060 a RAM I/O INS8154
CPU INS8060 (ISP-8A/600) a RAM I/O INS8154 je potřeba koupit na eBay nebo celkem dobrý zdroj je Utsource. Pro funkční MK14 stačí jen CPU a RAM I/O obvod ani nepotřebujete. Hodí se až na pokusy s periferiemi, případně rozšířenou RAM oceníte při připojení VDU apod.
Nutno říci, že doba stavbě repliky MK14 přeje. Dnes jsou tyto obvody asi 3x levnější než před 5 lety, kdy jsem s replikou začal a nakoupil nějaké do šuplíku. Proto je ani moc nenabízím. Kdo by je přesto chtěl někdo ode mně, můžu nabídnou a zaručit, že jsou otestované a plně funkční, ale počítejte s vyšší cenou.
PROM 74S571
Originál obsahoval většinou PROM 512×4 od National Semiconductor DM74S571N. Ty můžete rovněž koupit na eBay apod. Pokud byste se se spokojili s MH74S571, tak můžu nabídnout naprogramované za příznivou cenou.
RAM 2111
V seznamu uvedené statické RAM 256×4 bity MM2111-1N koupíte čas od času opět na eBay. Ovšem, originální MK14 používaly paměti, co byly zrovna k dispozici, takže v nich najdete třeba NEC D2111, Intel P2111 nebo asi dnes nejlépe sehnatelné AMD AM9111. Jediné na co si dejte pozor je přístupová doba max. 500 ns. Pro základní provoz vám stačí jen dva čipy, které byly v základní sadě, tj. 256 B RAM, ale pokud chcete vyzkoušet i VDU, případně si s MK14 trochu více hrát, doporučuji zainvestovat a jít do “plné palby” všech 4 SRAM i RAM I/O a 512+128 = 640 bytů RAM přece musí být dost pro každého .
Deska náhrady PROM a SRAM
Protože se PROM hůře programují a SRAM hůře shánějí, udělal jsem destičku kterou všechny 4 čipy RAM a 2 čipy PROM můžete nahradit.
Jako SRAM lze osadit klasickou a dobře dostupnou 6264 nebo 62256 a místo PROM se používá EPROM 2764 nebo 27512 případně nejlépe EEPROM 2864. Trochu nevýhodou je GAL 16V8 který jsem použil, aby se dalo adresaci ROM a RAM snadno měnit podle aktuálních potřeb. To se celkem hodí opět třeba při pokusech s VDU. EEPROM zase oceníte pro snadnou výměnu programu a možnost nahrát do ROM více než jen standardní SCIOS monitor. Desky plošných spojů i naprogramované obvody GAL můžu nabídnout.
Logické TTL obvody
Ostatní integrované obvody na desce jsou běžné TTL. Je zcela na vás, zda bude shánět a osazovat dobové originály nebo se spokojíte z běžnou dnešní produkcí. Jediný drobný zádrhel se může zdát u obvodu DM80L95, který však můžete snadno nahradit 74LS365. Doporučuji dodržet LS a běžné obvody tak, jsou uvedené v BOM. Například dva 7408, které jsou v seznamu v neLS verzi je dobré nechat tak, protože mají na výstupech větší omezovací odpory a vytváří tak rozumný proud do LED displeje bez nutnosti dalších vnějších omezovacích odporů. Integrované obvody bylo i na originále doporučováno osazovat do patic. Patice se používaly různé, já bych doporučil použít levnější obyčejné patice, protože precizní jsem u originálu nikdy neviděl.
Napěťový regulátor LM340T-5.0
5V napěťový regulátor LM340T-5.0 se dá běžně koupit, ale můžete ho klidně nahradit známějším 7805. Odběr MK14 je cca 560 mA, společně s VDU pak asi 780 mA, stačí tedy 1A regulátor osazený vhodným chladičem. Bez chladiče regulátor upečete. Při osazování regulátoru dejte pozor na to, že deska nemá nepájivou masku a osaďte regulátor i s chladičem v dostatečné výši nad DPS, případně DPS odizolujte, jak je uvedeno v návodu. Co jsem viděl obrázky různých originálních MK14, tak cca polovina uživatelů regulátor vynechávala úplně a desku napájela z 5V zdroje, takže i to je možnost.
Rezistory a kondenzátory
Můžete použít opět v podstatě jakékoli, variant bylo hodně. Na repliku bych neosazoval miniaturní modré 0204 rezistory, jako mám na první verzi repliky, ale doporučil bych klasické 0207 ve žluté, okrové nebo hnědé barvě. Pokud byste chtěli retro vypadající rezistory, co mám osazené na posledním prototypu repliky, jedná se o Ohmite z řady OD, ale pozor, jsou pěkně drahé. U osazování keramických kondenzátorů, dejte pozor tam, kde je větší rozteč vývodů na kontakt s DPS a zabraňte mu buď izolací vývodu bužírkou nebo desky izolační páskou.
Reset switch
Hodí se z GME červený P-DT6RT nebo od C&K Components tlačítka D6 SPST Momentary Key Switches.
Krystalový oscilátor 4.433619 MHz
Originální krystal má větší pouzdro s roztečí vývodů 10 mm. Nevím bohužel, jaký je to typ, kdybyste někdo věděli, dejte mi prosím vědět. Normálně jde osadit a funguje běžný krystal v pouzdru HC49, jen dejte pozor na kontakt nožiček, desky a pouzdra krystalu, nic není izolované. Frekvence 4.433619 MHz je pro samotné MK14 a počítají s ní některé příklady v příručce, třeba hodiny. Pokud budete chtít používat VDU, je nutné osadit krystal 4.000 MHz, kvůli časování obrazu. Pak je samozřejmě potřeba příslušně upravit i hodiny a podobné programy.
Displej NSA1198
Kalkulačkový displej NSA1198 se neshání úplně snadno, ale dá se celkem dobře nahradit.
Můžete použít kterýkoli z typů NSA1198, HP 5082-7441, CQYP95, ALS318A a určitě najdou ještě další typy. Asi nejdostupnější je dnes ruský ALS318A, který se vyskytuje na eBay v rozumných cenový relacích. Buček kdysi měl v nabídce NSA1198 po 20 Kč, ale pokud máte “nasyslené” některé z těchto displejů, s nejvyšší pravděpodobností je můžete vyhodit. Koupil jsem asi 20 a všechny mají vadné některé segmenty. Některé třeba jen pár a některé přes polovinu, ale každopádně jsou nepoužitelné. Naproti tomu jsem kdysi koupil pár kousků od Precizka a ty jsou asi z jiného zdroje, protože jsou OK. Rozhodně nejde použít VQD30, má jiné zapojení pinů. P.S. Kdybyste někdo měli VQD30, tak rád vyměním za NSA1198 .
K displeji na originálních MK14 vede krátký průhledný plochý kabel s roztečí vývodů 2,54 mm. Bohužel se mi nepodařilo vhodný objevit, používám nožičky od odporů. Kdybyste někdo objevili vhodný kabel, dejte mi prosím vědět.
Klávesnice
Originální klávesnice používala 3-ramenné pružné plíšky a čiré plastové hmatníky zasazené do černého plechového rámečku.
Klávesnici jsem se snažil udělat co nejpodobnější, ale trojramenné plíšky jsem bohužel nenašel. Proto jsem použil čtyřramenné Keystone Electronics Tactile Key-Pad Dome Switches a v tomto místě je deska repliky trochu odlišná od originálu. Plíšky fungují a kdo by o ně měl zájem, asi bych je dodal i s fóliemi okolo a nad tlačítka, včetně odpovídajícího dobového potisku. microlan vyrobil plechy a společně s Mikešem řeší hmatníky tlačítek. Pokud by se i toto podařilo vyřešit, bylo by to super. Pokud ne, vyrobené mikrotlačítka se dají mačkat i prstem, jen to vyžaduje trochu větší tlak.
Druhá možnost osazení klávesnice jsou opět tlačítka P-DT6 z GME nebo od C&K Components D6 SPST Momentary Key Switches, které se dělají ve více barvách a mají i různé širší hmatníky, které by se také daly případně potisknout, což by také vypadalo super a na některých originálních deskách MK14 to bylo takto použito. Tuto variantu jsem zatím netestoval, protože jsem udělal do posledního prototypu malé díry. Na finálních deskách je to opravené a snad by tu tato možnost tedy měla být.