N8VEM Single Board Computer je jednodeskový počítač založený na klasickém 8-bitovém procesoru procesoru Z80. Je navržený ve stylu starých počítačů 70.-80. let minulého století, ale používá i některé lehce modernější technologie. Jeho účelem je pobavit a vzdělávat. Hlavním operačním systémem je CP/M 2.2, vstup a výstup probíhá přes RS-232 terminál.
Postupem času se jednodeskový počítač rozrostl díky použití ECB sběrnice na zatím asi 20 desek a dostal i novou S-100 odnož s dalšími zatím asi 15 deskami.
Já jsem si zatím postavil 4 základní desky:
N8VEM SBC V2 – již druhá verze počítače N8VEM obsahující procesor Z80, UART, PPI, RAM s možností zálohování baterií, ROM a RTC
ECB Backplane – deska ECB sběrnice s 8 sloty DIN 41612
ECB Bus Monitor – deska umožňující sledování běhu programu a stavu ECB sběrnice, zastavování na určité adrese, trasování, krokování, připojení osciloskopu a další
PropIO – dva výkonné Parallax P8X32 Propeller procesory pro VGA výstup a připojení PS/2 klávesnice, myši, micro SD s částí na prototypování. Pro VGA, PS/2 a microSD je využit jen jeden procesor, druhý je plně k dispozici uživateli.
Než jsem si postavil PropIO, připojoval jsem N8VEM SBC V2 na HyperTerminal ve Windows nebo přes PockeTerm od Vince Briela přímo na monitor a klávesnici.
PPIDE
PPIDE je malá samostatná karta, která sloužící pro připojení IDE zařízení k paralelnímu interface založenému na 8255.
Karta v podstatě obsahuje jen invertory 74LS14 a to proto, že 8255 při přepínání režimu shazuje linky na 0, což při obsluze IDE vadí. Karta umožňuje svoje vlastní napájení přímo z N8VEM nebo Zeta SBC a současně umí i napájet IDE zařízení, pokud je toto na to připraveno a samozřejmě nepotřebuje příliš výkon. Na CF kartu to stačí.
Obslužný software podporuje až 256 LUN po 8MB. Limit 8 MB je dán CP/M, ale i tak je to na CP/M obrovská kapacita 2GB, kterou stěží někdo využije.
Duchovním otcem celého projektu a také jeho správcem je Andrew Lynch.
Stránky N8VEM projektu najdete na http://n8vem-sbc.pbworks.com a spoustu informací získáte i na N8VEM Google Group.
Fotogalerie
[nggallery id=2]
Pingback: N8VEM Single Board Computer | Martinův 8-bitový blog
Dobrý den,
Potřebuji poradit mám udělanou ECB back plane a ted ji chci osazovat konektory jen nějak v e-shopech nemůžu najít ten napájecí konektor můžete mi prosím poradit pod jakým označením to hledat případně nějaký link na něj? děkuji
Ahoj,
máš pravdu, hledá se to někde relativně blbě. Já to obvykle řeším tak, že jdu do kamenného krámu (GME, GES, Buček), vysvětlím, ukážu a koupím. 5.25″ konektor ještě není problém, ale ten 3.5″ do DPS nějak u nás najít nemůžu. Mají velmi podobné, ale nesedí to ideálně. Ten na ECB backplane najdš třeba tady:
http://www.ges.cz/cz/konektory/konektory-napajeci/pro-diskove-mechaniky-v-pc/pro-mechaniku-floppy-disku-5-25-do-plosneho-spoje/XB_A77.html?listType=1
nebo
http://www.gme.cz/konektory-molex/konektor-molex-0015244449-p899-082/
Ano děkuji
Už jsem je našel u TME pod označením MX-8981-4V-LF
Kde jste koupili ty plošňáky? Přímo na tom emailu co je na webu projektu? Byl nějaký problém?
Jj, Andrew Lynch je naprosoto v pohode. Obvykle je to tu za 1-2 tydny. Nechavam si to posilat po jednom, protoze jak to presvihne 28 USD s postovnym, tak poplatky poste a DPH jsou vic jak to postovny.