N8VEM SBC

N8VEM Single Board Computer je jednodeskový počítač založený na klasickém 8-bitovém procesoru procesoru Z80. Je navržený ve stylu starých počítačů 70.-80. let minulého století, ale používá i některé lehce modernější technologie. Jeho účelem je pobavit a vzdělávat. Hlavním operačním systémem je CP/M 2.2, vstup a výstup probíhá přes RS-232 terminál.

N8VEM_CPM_working_Martin   N8VEM_4_boards_complete_Martin

Postupem času se jednodeskový počítač rozrostl díky použití ECB sběrnice na zatím asi 20 desek Mrkající veselý obličej a dostal i novou S-100 odnož s dalšími zatím asi 15 deskami.

Já jsem si zatím postavil 4 základní desky:

N8VEM SBC V2 – již druhá verze počítače N8VEM obsahující procesor Z80, UART, PPI, RAM s možností zálohování baterií, ROM a RTC

N8VEM_SBC_V2_Martin

ECB Backplane – deska ECB sběrnice s 8 sloty DIN 41612

N8VEM_ECB_Backplane_Martin

ECB Bus Monitor – deska umožňující sledování běhu programu a stavu ECB sběrnice, zastavování na určité adrese, trasování, krokování, připojení osciloskopu a další

N8VEM_ECB_Bus_Monitor_Martin

PropIO – dva výkonné Parallax P8X32 Propeller procesory pro VGA výstup a připojení PS/2 klávesnice, myši, micro SD s částí na prototypování. Pro VGA, PS/2 a microSD je využit jen jeden procesor, druhý je plně k dispozici uživateli.

N8VEM_PropIO_Martin

Než jsem si postavil PropIO, připojoval jsem N8VEM SBC V2 na HyperTerminal ve Windows nebo přes PockeTerm od Vince Briela přímo na monitor a klávesnici.

N8VEM_with_PockeTerm_Martin

PPIDE

PPIDE je malá samostatná karta, která sloužící pro připojení IDE zařízení k paralelnímu interface založenému na 8255.

PPIDE   PPIDE_with_CF256MB

Karta v podstatě obsahuje jen invertory 74LS14 a to proto, že 8255 při přepínání režimu shazuje linky na 0, což při obsluze IDE vadí. Karta umožňuje svoje vlastní napájení přímo z N8VEM nebo Zeta SBC a současně umí i napájet IDE zařízení, pokud je toto na to připraveno a samozřejmě nepotřebuje příliš výkon. Na CF kartu to stačí.

Obslužný software podporuje až 256 LUN po 8MB. Limit 8 MB je dán CP/M, ale i tak je to na CP/M obrovská kapacita 2GB, kterou stěží někdo využije.

 

Duchovním otcem celého projektu a také jeho správcem je Andrew Lynch.

Stránky N8VEM projektu najdete na http://n8vem-sbc.pbworks.com a spoustu informací získáte i na N8VEM Google Group.

Fotogalerie

[nggallery id=2]

6 komentářů: N8VEM SBC

  1. Pingback: N8VEM Single Board Computer | Martinův 8-bitový blog

  2. Patrik napsal:

    Dobrý den,

    Potřebuji poradit mám udělanou ECB back plane a ted ji chci osazovat konektory jen nějak v e-shopech nemůžu najít ten napájecí konektor můžete mi prosím poradit pod jakým označením to hledat případně nějaký link na něj? děkuji

    • Martin napsal:

      Ahoj,

      máš pravdu, hledá se to někde relativně blbě. Já to obvykle řeším tak, že jdu do kamenného krámu (GME, GES, Buček), vysvětlím, ukážu a koupím. 5.25″ konektor ještě není problém, ale ten 3.5″ do DPS nějak u nás najít nemůžu. Mají velmi podobné, ale nesedí to ideálně. Ten na ECB backplane najdš třeba tady:

      http://www.ges.cz/cz/konektory/konektory-napajeci/pro-diskove-mechaniky-v-pc/pro-mechaniku-floppy-disku-5-25-do-plosneho-spoje/XB_A77.html?listType=1

      nebo

      http://www.gme.cz/konektory-molex/konektor-molex-0015244449-p899-082/

  3. Patrik napsal:

    Ano děkuji

    Už jsem je našel u TME pod označením MX-8981-4V-LF

  4. Dušan napsal:

    Kde jste koupili ty plošňáky? Přímo na tom emailu co je na webu projektu? Byl nějaký problém?

    • Martin napsal:

      Jj, Andrew Lynch je naprosoto v pohode. Obvykle je to tu za 1-2 tydny. Nechavam si to posilat po jednom, protoze jak to presvihne 28 USD s postovnym, tak poplatky poste a DPH jsou vic jak to postovny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *