Mikešovi se podařilo v Japonsku koupit poměrně hodně neznámý jednodeskový počítač firmy Sharp – model SM-B-80T. No a protože se podařilo Mikešovi pořídit i manuály včetně schémat, byl tak hodný a zapůjčil mi je k oskenování, takže tady je máte.
Nutno říci, že Mikešova oběť byla tentokrát opravdu velká, protože se kolegům v knihárně “povedlo” při skládání obálek zpět tyto trochu v mašině pomuchlat, takže jsem Mikešovi vrátil příručky v horší kondici než byly původně. Obvykle je to spíše naopak, mrzí mně to a ještě jednou se omlouvám . Nutno říci, že se to stalo poprvé a snad se to nebude opakovat, aby mi někdy někdo ještě něco půjčil.
Že je to počítač velmi raritní pochopíte už z toho, že o něm mnoho informací nevygooglíte. Najdete ještě model SM-B-80TE, který má integrovanou klávesnici a displej na hlavní desce, ale informací je pomálu. Proto je dobře, že Mikeš dal manuál i schémata k dispozici a počítač i vyfotil.
Pro mně je to velmi vážný adept na repliku, protože koupit se ho asi nepodaří, zatímco replika by se měla dát postavit. Počítač naštěstí neobsahuje žádné speciální zákaznické obvody, takže když pomineme, že má hodně diskrétních IO a poměrně velkou desku, mělo by to být v pohodě realizovatelné. Procesor je Z80 na 2,4576 MHz, paměť RAM 1,25-3.25 kB (2111 a 2114), paměť ROM 1-2 kB (LH7055 nahraditelná 2708), periferie řeší Z80-PIO a UART 8251. Moc pěkná jednodeska a na rozdíl od MZ-40K je Sharp SM-B-80T plnohodnotný počítač a ještě o rok starší, pochází z roku 1977. To asi budu prostě muset, jen ještě vymyslet, kde vzít čas .
No a teď už konečně slíbené manuály ke stažení.
Z konstrukce tohoto uC je pekne videt, ze je to opravdu takovy predchudce rady MZ. Nejen procesor, ale i PIO (a druhe PIO). Taky pamet je prepinatelna mezi 0000h a 0E000h, kdo zna monitor Sharp rady MZ pochopi, ze tady mohly vznikat mnohe rutiny pro celou radu nasledovniku.
Existuje k tomu jeste jedna deska (neni nezbytna pro funkci), ale o te nic nevim. Mela by snad resit nejaky zobrazovac. Treba se casem postesti sehnat nejake podrobnosti i k ni.
Poznamka: oprava nazvu je „SM-B-80T“ nebo „SMB-80T“ (stitek je dobre)
Opraveno, diky za upzoroneni.
No a je to tu zas. Ještě nemám slepenou ani MK14, ve frontě je jupiter a teď zas tohle. Ale je to počátek šarpů…. Proč je tam tolik neosazenýho?
Já myslím, že nejěká replika tak rychle nebude. Jednodušší by byla SM-B-80TE, ale k té není vůbec nic. Z Japonců něco vytáhnout je těžký.
Ty neosazený brouky jsou rozšíření RAM a ROM a dole bych tipnul budiče sběrnice na ten rozšiřující konektor.