ROM disk pro Sharp MZ-800

Před nějakou dobou Milan Dlhý oprášil starší konstrukci z Amatérského rádia A11/1990 – ROM CARD pro Sharp MZ-800. Poměrně jednoduchá karta využívá podpory zálohovaného SRAM disku v ROM Sharpa a umožňuje snadné natažení BASICU, kopírek a dalších programů ze zabudované EPROM.

Sharp_ROM_CARD_Martin_front   Sharp_ROM_CARD_Martin_BootMenu

Dalo by se sice říci, že ROM disk je v době Unikaret dávno překonaná záležitost, ale je to konstrukce milá, jednoduchá a má něco do sebe. Na rychlé otestování Sharpa, když nechcete předělávat Unikartu nebo nepotřebujete všechny její vymoženosti je ROM disk fajn.

Přesto, že je konstrukce velmi jednoduchá, první spuštění mně příliš nepotěšilo. Bootovací menu bylo rozsypané a spustit program z karty pořádně nešlo.

Sharp_ROM_CARD_Martin_BootMenuErr

Nabyl jsem pocit, že konstrukce bez jediného blokovacího kondenzátoru není nejlepší nápad a na spodní stranu jsem doplnil blokovací kondenzátory, jak bývá obvyklé.

Sharp_ROM_CARD_Martin_back

Ovšem ani to nepomohlo, ba řekl bych, že to skoro bylo ještě horší. Zlepšení se dostavilo s časem, kdy se karta trochu zahřála. Naštěstí jsem měl obvody v paticích a tak jsem celkem snadno zjistil, že za všechno můžou čítače ST T74LS93. Jejich výměna za pomalé TESLA MH7493 pomohla a karta se chová naprosto způsobile. Zajímavé je, že SN74LS93 šlapou také v pohodě a ty ST v jiné konstrukci také. Zřejmě jsou časováním nějak na hraně, zvlášť „zastudena“. TESLA obvodů mám nasysleno dost, tak jsem se rozhodl dále nepátrat a spokojil jsem se s tím, že v ROM disk s nimi šlape perfektně.

Sharp_ROM_CARD_Martin_EB   Sharp_ROM_CARD_Martin_TurboCopy

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: ROM disk pro Sharp MZ-800

  1. Radek napsal:

    Jaky tranzistor jsi pouzil? Byl by jsi pripadne ochotny pujcit ty citace nebo celou kartu abych se mohl kouknout co to dela? Osobne bych se nejdrive podival osciloskopem zda ten tranzistor dava pekne impulsy pri citani a pripadne bych prizemnil bazi transitoru pres nejaky odpor.

  2. Pavel napsal:

    Ahoj ,
    těchto ROMdisků jsem postavil asi už 10, ale podobný problém jsem zatím nezaznamenal.
    Připomínám , že kdo potřebuje „nádivku“ do ROMky, najde inspiraci na
    http://zelezo.sweb.cz/

  3. melsoft napsal:

    A to se Pavle divím, protože já jsem jeden tento ROM disk oživil jen s použitím podivné „antény“ na jednom z čítačů a jako vzor jsem měl tebou postavený kus, který měl už jednu 7493 „na hřbetě“ té původní, která si prostě taky dělala co chtěla (nebyly v paticích tak bylo nejbezpečnější odstřihnout napájení a naletovat nový kus na původní šváb).
    Měl jsem za to, že je to u tohohle disku normální, že se musí „naladit“.

  4. Pavel napsal:

    Stavěl jsem na neprokovených deskách, takže jediný problém, který jsem řešil, byly špatně propájené spoje mezi horní a dolní vrstvou plošného spoje. Fakt mi ale většina chodila na první zapojení bez „ladění “ antény 🙂

    pár ilustračních fotek mých disků:
    http://zelezo.sweb.cz/romdisk/exvram-g.jpg
    http://zelezo.sweb.cz/romdisk/T-trainer.jpg

    • Radek napsal:

      Take mam jednu desku od Pavla a i presto ze je to cista med a uz to docela oxiduje tak po vycisteni lihem to funguje spravne. Problem je konektor ale to se da ocekavat, kdyz to nema zadne zlato nebo alespon nejaky cin. Druhy problem je ten ze obsah epromky ma spatny kod a nejde delat moje oblibene M+reset a pak EB + CR a funguje to jen po resetu. Ale s jinym obsahem to funguje spravne. Jinak z teto repliky jsem stavel tri kusy a vse fungovalo spravne. Jediny problem byl s BC546 kde se musel dal jeste odpor mezi bazi a zem. S KSY72 nebyl zadny problem. Vse jsem kontroloval na osciloskopu.

  5. Mikes napsal:

    S chybou, kterou popisuje Martin jsem se nesetkal. Ale na vine je kaskada citacu, ktera se nestaci dost rychle preklopit/se obcas nepreklopi. Kouknul bych na hrany na hodinach. Podle te fotky, projevuje se o v oblasti nad 32kB, bych typoval problem mezi 3 a 4tym citacem. Nestaci se nahodit bit A14 a cte to nesmysly. Podle toho, ze to vypsalo slovo ‚ZVEDAVEC‘, ktere je na adrese 0xC2AB, se citac nakonec preklopil. To zpozdeni se uz musi ‚tahnout‘ drive. Nejdrive se musi preklopit 4x hradlo v prvnim 7493, pak dalsi ctyri v druhem, atd.
    Osobne se mi nepritomnost blokovacich kondiku na napajeni taky moc nepozdava, ale primou souvislost jsem nenasel.
    Tranzistor za to nemuze, ten je potreba jen pri resetu – nulovani citacu. I kdyz i s nim jsou problemy. Viz uz dost diskutovany problem s nahradou za KSY71. Sice mam dost kusu v zasobach, ale jako nahradu jsem pouzil BS170 a odpor do baze/gate propojku 0Ohm. Pak to slapalo spolehlive.

  6. Džin napsal:

    Podle mě není chyba v obvodech, ale v šíleně roztahanýmu napájení. Když to srovnáte třeba s tím Pežíkem, kde je úskostlivě vedená zem hned vedle 5V, tak toto je naprostý opak, tady vede zem a 5V na opačnou stranu a tvoří smyčku komplet přes celou desku, s poctivě vymetenými rohy, hůř to snad ani nejde 🙁 Hodil jsem rozměry smyčky do vzorce pro cívku a vychází něco kolem 0,2uH. Při odporu smyčky cca 50mOhm pak není divu, že když na konec smyčky přidáme 4x100nF, vznikne rezonanční obvod naladěný na cca 600kHz s činitelem jakosti 15, čímž se poměry na desce rozhodně nezlepší. Takhle velká smyčka je stabilní až s kapacitami nad 100uF. Takže ke každému obvodu low ESR 22uF by to snad mohlo lehce utlumit. Přitom stačilo přidat rozlitou zem, ale to už by nebyla replika (se všemi originál neduhy). Taky dnes už není problém sehnat libovolnou součástku z 74xx řady, stačilo vyměnit 74LS138 za 74LS238 (to samé s opačnou logickou hodnotou vývodů), hradlo pro negaci by se vypustilo a KSY72 taky nahradil propojkou. Ale bez negace dělané KSY72 by to pravda už vůbec nemělo žádnou magii 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *