Jak už asi napověděl můj předchozí příspěvek, kde jsem se ptal na správnou orientaci CL-GD5428 (PQFP-160), tak kromě desky na rozšíření RAM pro GBA1000 o 32MB, se mi podařilo zakoupit i plošný spoj na grafickou kartu Picasso II upravenou pro GBA1000 tak, že se dá dovnitř počítače zabudovat naplocho. Kromě toho, je možné videosignál interním kabelem zapojit přímo do desky tak, že na VGA výstup je automaticky přepínán buď výstup interního VGA scandoubleru nebo Picasso II.
Picasso II je na Amize poměrně oblíbená grafická karta. Dělala ji německá firma VillageTronic začátkem 90. let minulého století a existuje v několika revizích. Principiálně se jedná o jednoduchou implementaci čipu Cirrus Logic GD5426 nebo GD5428, doplněnou 1-2 MB RAM, nezbytnou logikou a relátky pro přepínání „bypassu“ ze standardního Amiga VGA scandoubleru. Hodně programů na Amize (hlavně dema a hry) totiž pracují s interní grafikou a tak je automatické přepínání (bypass) v podstatě nutností.
Picasso II zvládá rozlišení až do 1600×1280×8 prokládaně nebo 800×600×24 neprokládaně. Pro jeho provoz je zapotřebí doinstalovat ovladače, kterých je více druhů a pro mně, coby neamigistu, je to trochu potíž. Naštěstí pomohl Uunek a origo Picasso v GBA1000 pěkně rozchodil. Bohužel, jak můžete vidět na snímcích výše, originál Picasso II se do GBA1000 moc nehodí. Jednak trčí do výšky a druhak má konektory vepředu, protože Zorro II slot v GBA1000 je opačně orientovaný. Amiga 1000 nemá ve skříni vzadu žádný prostor na sloty a s tímto se původně nepočítalo.
Proto Georg Braun vzal design původní Picasso II karty a vytvořil plošný spoj pro jeho GBA1000. Karta s do počítače zasunuje naplocho a vůbec nijak nevyčnívá. Základní deska počítá i s připojením passthrough kabelu do grafické karty, takže je vše velmi jednoduché.
Karta se v počítači logicky chová jako originální Picasso a funguje vše, jak má. Zrychlení grafiky je proti ECS čipset GBA1000 značné. Samozřejmě se to týká programů, které zobrazení přes RTG podporují. Ostatní plynule přepnou na ECS, což bezpečně poznáte díky slyšitelnému cvaknutí relátek.
Zrychlení se kupodivu projeví i v běžném provozu Amigy. Předpokládám, že je to proto, že se odlehčilo na pomalé komunikaci mezi CPU, ECS čipsetem a relativně pomalou CHIP RAM.
Jsi borec, fakt.
cely system je rychlejsi hlavne diky mnohem rychlejsimu blitteru na karte. Ten v ECS neni nic moc, tedy na A500 to byla pecka, ale na rychlejsi Amize je uz rychlejsi jakekoliv operace delat hlavnim procesorem, ale i tak ho to hodne zatezuje a zpomaluje to pochopitelne cely system, coz se zvetsuje s vetsi barevnou hloubkou. Diky blitteru na karte to pak frci naplno.
Pěkná práce, škoda, že Georg neudělal grafarnu s čipem S3trio to by bylo jiný kafe.
nevim .. S3trio byla velika srajda 😛 domnivam se ze mnohem horsi nez tento cirrus