Díky obětavé práci Michala Medka, pečlivé kontrole a úpravám Radka Suka a dalších z našeho malého týmu nadšenců, se na světlo světa dostává další replika. Tentokrát se jedná o desku sériového rozhraní s označením MZ-1E24. Deska je poměrně jednoduchá. Základem je obvod SHARP LH0084 (Z80-SIO) a kromě něj deska obsahuje adresační logiku, generátor frekvence, měnič +/-12V a vstupně/výstupní budiče RS-232C.
Neznáme nikoho, kdo by tuto desku vlastnil v originále. Použili jsem tedy pouze uživatelský a servisní manuál a jedinou malou fotku z webu www.sharpmz.org. Karl-Heinz, který tento web spravuje, nás paradoxně nasměroval zpět do Čech na Pavla Vaňka, který ale měl jen právě tu dokumentaci zveřejněnou na sharpmz.org. Michal Medek tedy nakreslil schéma a následně i desku podle dostupné dokumentace. Proběhlo pár připomínkových koleček a Radek Suk vše doladil do dokonalosti a nechal vyrobit desky v Seeedstudiu, jako obvykle.
Desky přišly v pondělí a jejich osazení bylo otázkou chvilky. Nejproblémovější součástkou se ukázal měnič, který už není dostupný. Náhrada, kterou jsme si našli se ukázala jako poměrně dobrá, ale také hůře dostupná a navíc docela drahá. Ale vypadá pěkně, možná doplním na měnič ještě „rádobypůvodní“ štítek Také se nám vytratilo označení desky z popisky, ale jinak musím říci, že jsem s deskami velice spokojen. Dal jsem si tentokrát pozor i na kondíky a osadil historické kousky. Pravda, zbaběle jsem tentokrát šel raději do patic, protože vše bylo méně vyzkoušené, ale druhý kousek už osadím bez nich.
Deska šlapala na první zapojení. Sharp používá nestandardně na kartě „samice“, ale bez problémů šel proti PC použít M/F Laplink kabel, který mají v GME pod označením CAB230.
Nejdřív jsem zkoušel kartu z BASICu. Oříšek byl, odkud pustit BASIC, když v horním slotu mám místo Unikarty právě MZ-1E24. Kazeta mi přišla zbabělá, tak jsem do spodního slotu strčil ROMdisk. I to mi ale nepřišlo optimální, protože program pak musím ukládat na kazetu. Tak jsem vyšrouboval konektory z vany a do spodního slotu dal Quick Disk interface a do horního MZ-1E24. To mi konečně přišlo pro repliku optimální (replika řadiče FDD zatím není) a mohl jsem rychle spouštět BASIC i ukládat a načítat programy.
Ono tedy, ty programy nejsou dlouhé, BASIC kartu sériového rozhraní přímo podporuje. Nejdříve jsem vyzkoušel komunikaci ze Sharpa do PC
a následně i opačný směr z PC do Sharpa.
Rád bych napsal slušný komunikační software pro CP/M, který by kromě MZ-1E24 podporoval i implementaci SIO v Unikartě. Nejjednodušší asi bude přímo podpora XMODEM, ale musím nejdřív zjistit, jak je to s podporou sériové komunikace v Sharp CP/M vůbec. Zda bude možné využít zařízení TTY: nebo zda je nutné vše napsat od píky, včetně obsluhy Z80-SIO. Pokud podpora v CP/M není, nejlepší by asi bylo ji tam dodělat, ale to zní jako běh na delší trať. Nicméně podle Lamačovi dokumentace by nějaká být měla. Dodělám FDC MZ-1E05 a pustím se do toho.
Je to chyba u mě nebo nevím, ale servisní manuál mi nejde stáhnout, PDF soubor se nenačte.
Ted jsem to zkousel z prace a jde mi to v pohode. Nemate nejaky trabl s netem?
zdravim, mam doma SHARP MZ800 s asi 30kg prislusenstvom.. neviete o niekom, kto by to kupil?
Akú máš cenovú predstavu – záujem by aj bol 🙂
Urcite by o to byl zajem. Pripadne napis na suk zavinac softex.cz
Pingback: Replika disketoveho radice Sharp MZ-1E05 pro MZ-700/800 | Martinův 8-bitový blog
Where can I get such a board? I have an MZ-80B
I will have to look, if I find a spare board, but I am not sure. Try me after the weekend. We could make another batch if more people will be interested.
Pingback: RS232 monitor/tester s bonusem – T232 od GGLABS | Martinův 8-bitový blog