Na obzoru se rýsuje další pěkná replika. Jedná se o osobní mikropočítač Mistrum, který vyšel v ARB 1 a 2/1989. Počítač je kompatibilní ze ZX Spectrum a součástkově obchází ULA a vychází z tehdy dostupného sortimentu. Do přípravy repliky se aktivně pustili Radek Suk a z00m, ale debatuje nás okolo toho víc. Pokud se někdo chcete zapojit, budeme rádi. Ozvěte se mi na e-mail , přidáme Vás do mailové skupiny.
-
Nejnovější příspěvky
Nejnovější komentáře
- Mikeš: Turbo procesorová deska pro SAPI-1 – JPR-1V
- RayeR: Z80 CPU Tester s identifikací typu/výrobce Z80
- Mikeš: SHARP setkání Vrbice – podzim 2024
- SHARP setkání Vrbice – podzim 2024 | Martinův 8-bitový blog: Náhrada klávesnice ANK-1 pro počítač SAPI-1
- SHARP setkání Vrbice – podzim 2024 | Martinův 8-bitový blog: ByteFEST 2024
Archivy
Rubriky
- Akce (48)
- Amiga (12)
- Apple (10)
- Arduino (1)
- Atari (11)
- 8-bit (5)
- Československé počítače (56)
- Commodore (11)
- Compukit (2)
- UK 101 (2)
- Cosmac (5)
- DEC (1)
- PDP-8 (1)
- Elektronika (3)
- Jupiter ACE (4)
- MIDI (2)
- Moderní projekty (67)
- MSX (5)
- N8VEM (4)
- Nezařazeno (34)
- PC (22)
- PMD 85 (2)
- PMI-80 (3)
- SCELBI (1)
- SHARP (88)
- Sinclair (87)
- MK14 (14)
- ZX Spectrum (25)
- ZX80 (45)
- ZX81 (13)
- SORD (5)
- SORD M5 (5)
- Tools (2)
- Vectrex (3)
- Video Game Consoles (1)
Základní informace
To budete fakt replikovat tuhle šílenost se stovkou integráčů? Držím palce:-)
Právě je to výzva 😉 Kromě toho je tam taky dost hazardních stavů a spousta pěkných „hardwarařin“. A zaákladní deska má jen 69 IO 😉 Nechcete se přidat do diskuse? Myslel jsem na Vás jako na skvělou posilu týmu 😉
Díky za pozvání. Moc si toho vážím, ale s díky odmítám:-) Do toho (alespoň na dohlednou dobu) nepůjdu. Ovšem držím palce realizačnímu týmu a těším se na zprávy o hotových počítačích!
PS: reedice MIKRO-AR nebude? 🙂
Jeziš nestraš, ale mám taký pocit, že keď už sa tak roztrhlo vrece s replikami že dôjde aj na neho. Aj na BOB-a, Intelku a možno aj ďalšie, na ktoré si teraz už ani nespomeniem…
No, abych se priznal, BOB me taky napadnul 😉 ale asi bych netristil sily. Myslim, ze „Monstrum“ pro zacatek uplne staci.
Nedělal BOBa už Nostalcomp? (Ne, jen o replice psal, viz http://www.nostalcomp.cz/bob85.php) A u Micro-AR si nejsem jistý, jestli to někdy dotáhli dál než do stádia ambiciózní sběrnice, dvou nekompatibilních procesorových desek a desky s pamětí. Nevsadil bych si ani na to, že ho vůbec někdy někdo postavil a něco na něm spustil, ale pravda je, že od roku 90 jsem to už nesledoval.
Melsoft na tom provozoval PMI-80. Stačila na to deska CPU1, deska PORTY1 a musel se dodělat terminál. Takže to bylo mnohem složitější, než oroginál 🙂 Bylo to popsaný v amáru. Jinak taky neznám nikoho, kdo z toho postavil nějaký funkční komplexnější systém. Tak by se to právě mohlo dodělat teď, že? 🙂
Pořád mě fascinuje, jak BOB-85 stále lidi fascinuje 🙂
Á propos Martine, právě vaše deset let staré zápisky na blogu o touze postavit si po letech jednodeskáč mě přiměly, abych se svou úchylkou vylezl na světlo a založil Nostalcomp 🙂
Ale to ješně nebyl Martin Malý, ale Arthur Dent 🙂
Melsoft koriguje: stačila na to deska CPU2 atd., desku CPU1 jsem bohužel nikdy neměl. Pamatuju se, jak jsem si CPU2 nesl domů z „teslácké prodejny“ v Pardubicích na Palackého ulici a jak jsem ji pak doma asi půl roku oprašoval a leštil, než jsem posháněl procesor, ramky a svou první ruskou epromku naprogramovanou na X-pokusů (a omylů) tuším na elektrofakultě na VUT v Brně. Pak následoval PLAN-80 (replika nebude??? určitě by zájem byl a podle mě větší než o to MONSTRUM), u kterého jsem nahradil pofiderní mgf modem připojením KZD1 a ručně nakreslil plošňák velikosti SIMM modulu se 64 kB dynamických RAM. Prodejem PLANu jsem získal prostředky na zakoupení ZX-81 ale to už byla jiná písnička…
Cau kluci,
co se Mikro-AR tyce, mam par desek a dokumentace a postupne se to snazim skompletovat.
Btw jsem zjistil ze Mikro-AR byla civilni predelavka puvodne AVCR projektu.
Je to hezky modularni.
Akorat nemam bednu… kde by se dneska dala sehnat Almes bedna? 🙂
klonu ZX Spectra postavenych na TTL bilo vic jedno vislo v AR a melo jmeno MISTRUM ale tez exiltovala jina verze ketra vznikla driv nez bilo publikovane MISTRUM a jmenovalo se MONSTRUM. pokut jde o repliky tak mam v planu jak PLAN80 tak MIKRO AR ale na spracovani ceka zbitky SAPI-1, PMD-85 (1 az 3), C2717 a PP01. Dasi vec je ta ze MIKRO AR prislo dost pozde takze krom CPU a par drobnosti nic neni a s PALAN 80 to taky neni o moc lepsi a druhak ho ani nemam takze bi se musel najit nejaky dobrovolnik co bi mi PLAN 80 pujcil. V neposledni rade bi musl bit vininuty jisty tlak abich zmenil priority
Klíííd nespěchej PLAN80 nemá nožičky (teda v orifinálu ke neměl) a tudíž neuteče. Já si počkám, stejně teď nemám čas ani na Ondru. A dobrovolník se jistě najde – je jenom potřeba vyvinout „brutální“ tlak směrem k http://www.nostalcomp.cz, že Jirko?
No jasně. Byl jsi rychlejší a teď vypadám jako krkoun 🙂 Jasně, že „plána“ na zdokumentování rád zapůjčím. Akorát si nemyslím, že jeho replikování je dobrý nápad. Replikovat má cenu počítače, ke kterým je nějaký softík. K plánu není NIC. Nebo o něčem víte? A co s tím, bez softwaru a využití? Ale pro další generace se ta deska klidně nakreslit může 🙂
Jinak s tím MIKRO-AR je to totéž v bledě modrém a moje poznámka byla myšlena žertem. Co s tím, když k tomu nic není?
Mistrum je něco jiného, to je pořád spektráč s obrovskou knihovnou SW. Další spektráč bez uly vyšel v zelené ročence AR Mikroelektronika 1988 a další pak v Mikrobázi.
Petře, ještě si dej na seznam FK-1 z Klíčan a bude to z domácích osmibitů tak nějak komplet, ne? Vlastně ještě HC8 ze Slušovic, ten z toho plakátu s tou blonďatou kočkou 🙂 Akorát k němu bude potřeba i replika starýho telefonu, když to má to vylisovaný lože 🙂 Jéééžiš, dyť my bychom zapomněli „íkvéčko“ 🙂 Tak teď to bude komplet. A zase sem může někdo napsat, že se máme raději učit jazyky a neblbnout 🙂
Tedy přátelé, já vám sem nechci zatahovat kacířské myšlenky, ale nebylo by lépe to schéma hodit do VHDL a vypálit to celé do jednoho hradlového pole? Ne že bych se tomu nějak systematicky věnoval, ale osmibitové repliky mě zajímají. Bohužel mi to zatím připadá, že se dělí na dva tábory – buď je to věrná konstrukce 1:1 z tisíce švábů 74xx (to ovšem dneska nikdo stavět nebude) a nebo pokus o SW simulaci v jednočipu (což nebude nikdy ono). Ale vzít původní HW design a vložit ho do jednoho pouzdra by bylo věrné originálu a současně snadno realizovatelné…
Proto se to jmenuje replika 🙂
Ahoj, no když to přehodíš do VHDL, určitě to bude zajímavé a rád se na to kouknu. Ale dát dohromady ty staré integráče je docela sranda. Ono bys koukal, kolik je tam různých prasáren z časováním původních obvodů apod. Teď jsem dával zrovna dokupy 72 IO a pořád ještě řeším právě časování 😉 jenom díky tomu, že nemám všechn 74ALS obvody, jak zamýšlel autor.
Fíha, odpovedal som príspevok Hrocha a ešte k tomu s citáciou, a zaradilo to nejko blbo, a ešte aj citácia sa stratila! Haló, admin, našiel som ti bug v RS:-)
Máš pravdu, nějak to zlobí, chtěl jsem ten Tvůj příspěvek přehodit a hodilo ho to pod můj. No, jak budu mít chvilku, tak na to kouknu.
Ahoj,
kdyz vychazelo ARB 1,2/1989, tak jsem si nakoupil vlastne vsechny IO, tak myslim, ze ted nastal cas se k tomuto projektu vratit a dodelat ho. Vlastne bych ani nedelal repliku, ale original. 🙂 Co ale urcite nemam je zakladni deska a vypis ROM, takze budu rad, kdyz se treba temito strankami k necemu dopatram.
Deska casem bude, vypis ROM taky. Resp. na desce dela Radek Suk, vypis ROM zatim nikdo. Kdyby ses toho chtel chopit, byla by to zasluzna prace.
Ahoj, Martin.
Ahoj.Staval som v 1989 Mikropočítač programovo kompatibilný so ZX Spectrum (zelená príloha AR 1988) na univerzálnej doske plošných spojov,bolo to šialenstvo ale mám ho doteraz ako nostalgickú spomienku a aj keď nie je už funkčný,je mi ľúto ho vyhodiť.Rád by som ho prerobil ,lenže je jeden problém a to plošný spoj …
No, to je výzva. Radek Suk kreslí Mistrum, Dalibor Smolík navrhnul vlastní desku. I na toto by šla deska navrhnout a pak udělat v prototypové výrobě. No a nebo kynar wire…
Skôr tá doska,drátovačku už nie,stačilo … 🙁 Ak sa smiem opýtať,doska na Mistrum bude 2 alebo 4 vrstvová ?
Tá čo som urobil ja, je rozmerovo a rozložením súčiastok rovnaká, ako originál, rozvody napájania tak isto pásikmi ako na origináli, opravil som chybné zapojenie systémového konektora, doplnil na dosku veci ktoré boli robené ako vrabčie hniezdo, niektoré súčiastky sú zamenené za dostupnejšie (nepodstatné veci), routovanie je urobené nanovo.
Podklady sú voľne k dispozícii v KiCade, resp. ako Gerbery, stačí dať vedieť, pošlem. Ja som si dal urobiť dosku cez Futurlec, ale trvá im to nejako dlho, asi sa na to vzkašlem a urobím ju doma ja. Bude to síce vražda, rozmer je takmer 20x30cm a slušné množstvo prekovov…
Ahoj, a já se chtěl zrovna zeptat, jak jsi na tom. Přece Ti nemůžou dělat jednu desku 2 měsíce. To se někde ztratilo v drátech, ne?
No a Radek co vím, tak routuje přesně podle originálu s tím, že jen opraví jasné chyby. Tj. taky 2 vrstvá desky s rozvody napájení pásky.
Poslal som gerbery, oni mi poslali náhľad, ako bude doska vyzerať (inak všetky texty na dokumentácii boli v takých tých smiešnych vlnovkách, ktorými píšu indovia), a odvtedy sa neozvali a nereagujú na maily.
Našiel som ešte jednu možnosť, viem dať urobiť 5 ks dosiek za veľmi rozumnú cenu (cca 130€), ale musel by sa niekto pridať, problém je akurát to, že doska je v podstate prototyp a nedám ruku do ohňa za to, že tam nie je žiadna chyba, ale aspoň by to bolo troška dobrodružstvo 🙂
Tady se asi nepridam. Ja se tesim na tu Radkovu repliku replikozni. Tam mi nebude vadit tahat dratky na opravy.
Aby som upresnil, tá cena je za 5 ks dosiek, nie za jednu, teda by to vyšlo tak cca 26€ za kus :-), to by stálo za úvahu, nie?
Jo, ta cena je docela dobrá, ale když já jsem tak nějak „replikózně“ 😉 založený.
Nahodou jsem prochazel kazety, ktery jsem dostal k ZX Spectru a na nekolika jsou podivny B soubory, pojmenovany MISTRUM a MISTRUM2. Zkusim to nahrat do ZX Spectra a pres DIVIDE dostat do PC. Absolutne netusim co to je, ale uz nazev je povedomej.
To zní zajímavě. Rozhodně to zkus nějak načíst a mrknout vocogo.
Není to náhodou tohle? http://zxmagazin.80.cz/2000/06/mistrum-rom.html
Nechal som sa vami vyprovokovať 🙂 Tak pomaly je hotová finálna úprava dosky (štvorvrstvová) na počítač kompatibilný so ZX Spectrum podľa zelenej prílohy AR z roku 1988. Ešte doladím nejaké detaily a bude k dispozícii komplet dokumentácia (schémy a plošný spoj vo formáte Protel DXP) a samozrejme gerbery. Prečo štvorvstvová doska? Prototyp na dvojvrstvovej doske je funkčný ale sa mi vzhľadovo nepáčia napájacie lišty a aj úspora miesta je tiež nezanedbateľná, doska je omnoho menšia 🙂
Tak to jsem zvedavy 😉 Osobne jsem tedy spis fanda replik, tj. velka a dvouvrstva deska, ale i toto muze byt zajimave. Jestli se muzu primluvit, tak pak prosim schemav v PDF a nejake Gerbery, protoze Protel asi neoteveru a jestli se nepletu, je to soft za dost penez.
Na tento počítač nikdy nebola navrhnutá doska, vždy sa robila „drátovačka“, takže nemusíš mať obavy 🙂 Rarita je skôr zapojenie obvodov, líši sa od Mistrumu.
Tak teda, kto má záujem :
http://ulozto.sk/xxCnNPDp/zxkomp-rar
heslo: zxkomp
prípadné otázky môžeme riešiť aj tu na fóre alebo na požiadanie poskytnem mail
Dal by se odkaz ještě oživit?
Také by mě to zajímalo
Na diskusnich mailech je davno mrtvo, ale repliku dokoncil Dali2, takze se kdyztak obrat na nej.
já ho kdysi stavěl 🙂 A ještě ho mám schovaný. 🙂 Takže né, že deska neexistovala 🙂
https://ulozto.cz/file/HbnMScog7cYq/bobo-jpg#!ZJHkAmR1MJV3BJHmAmH5ZwAwBQH2pIywA0qzqT5OrUSYLGx1
čestmír