Před mnoha a mnoha lety, kdy někteří z nás ještě tahali kačera byl barevný monitor naprosto nedostupným luxusem, pro zobrazení počítačového výstupu se používaly klasické TV přijímače a jen výpočetní střediska a ti nejvíce movití měli ke svým počítačům připojenou zeleně nebo jantarově se mihotající obrazovku s perfektně ostrým obrazem, na který jsme se my smrtelníci mohli jen toužebně koukat. Dnes, kdy je všechno barevné, si můžete splnit svůj dávný sen díky malému udělátku na VGA.
Projektu jsem si všimnul na Hackaday už někdy dříve, ale až teď byla chvilka času ho osadit a vyzkoušet. Na GitHub i Hackaday se mezitím objevila novější verze HW 2.0, která má trochu poladěné hodnoty součástek a umožňuje osadit SMD nebo THT součástky, ale i ta původní funguje v pohodě. Osazení součástek je drobnost na chvilku.
Dle očekávání vše fungovalo na první dobrou. Kdyby ne, takto tohle by bylo na Seppuku Fotky jsou ne úplně věrné, obraz v reálu vypadá lépe, víc jako na starších monitorech, můj foťák si s barvičkami trochu dělá co chce.
Kdyby někdo chtěl destičku, tak jako obvykle pár ještě mám. Gerbery k novější verzi najdete na GitHub a můžete si i koupit stavebnici nebo vše hotové na Tindie.
To je neuveritelna blbina. Chvili jsem to hrozne chtel, ale asi se bez toho obejdu.
Ahoj,
Jsem autorem tohoto projektu. Nová verze má hlavně menší rezistory, které dosahují vyššího konečného jasu v obrazu. Původní verze je ale také velmi úspěšná. Moc děkuji za tento článek.
Aitor.
Něco podobného jsem vyráběl kolem roku 1990. Ale tenkrát to sloužilo k tomu, aby na monochromatickém monitoru bylo vidět více odstínů šedi. Některé VGA monitory měly totiž jasový vstup jen ze zelené složky a tak bylo potřeba rezistorovou sítí domíchat do zeleného vstupu monitoru i patřičný poměr červeného a modrého výstupu z grafické karty.
Mam zajem o PCB, prosim.
V pohodě, poslal jsem e-mail.