První dubnový víkend se uskutečnilo další setkání Sharpistů ve Wellness Penzion Pod Rozhlednou ve Vrbicích. Tentokrát bylo narváno a skoro bych řekl, že nás trochu válcovali uživatelé jiných platforem. Kromě skalních Sharpistů dorazilo poměrně hodně Spectristů, na místě se to hemžilo kromě SHARPů i eLeMeNt ZX, MB03+, ale i klasickými Speccy a nemohlo chybět skoro již tradiční SAPI-1. Bylo fakt narváno, nejsem si úplně jistý, jestli na každého zbyl celý stůl, ale naskládali jsme se. Myslím, že i penzion byl plný, nezbyl jediný volný pokoj. Zkrátka narvaná akce a jako obvykle to stálo za to.
Jako obvykle jsme s EC1045 přijeli okolo páté hodiny. Na místě už bylo celkem dost lidí, tak jsme si zabrali stoly a vytáhli počítače. Petr se přidal k Liborovi, který už svoje nově vyrobené chassis SAPI-1 měl na stole. EC1045 přidal svůj originál i s 8″ mechanikami. Byl jsem docela rád, že jsme se tentokrát do auta vůbec vešli, protože jsem vezl Honzovi Kučerovi věci na jeho nový eLeMeNt HW e-shop a kromě toho jsem měl v autě 600 krabiček na SAPI-1 karty, které jsem nechal vyrobit.
V SAPI-1 koutku jsem zapsal asi jen jedinou novinku a to kartu JPR-1X, která vychází z původní JPR-1, ale používá procesor 80C85. Umožňuje tak prohánět MikroBASIC a MIKOS na 2 nebo 4 MHz. Pozornost jsem věnoval i Liborovou modernímu SAPI chassis, které si také chci postavit a tak jsem si udělal více detailních fotek jeho vnitřností, aby se mi lépe stavělo.
Libora musím velmi ocenit a pochválit před nastoupenou jednotkou, protože i když jel na SHARP setkání se SAPI-1, neváhal a měl s sebou příspěvek s SHARP tematikou. Konkrétně naportoval na SAPI-1 hru FLAPPY. Podle Libora stačilo hru v podstatě jen přeložit na jiné adresy, protože hru už dříve portoval na PMD-85 a kartu s grafikou z PMD-85 už měl také vyrobenou. Na akci pak doladil ovládání. Chybí už jen zvukový výstup, který na SAPI zatím žádný není.
Nebyl by to NOBOMI, aby se na akci nevytasil opět s něčím novým. Tentokrát přivezl prototyp interní verze VGA konvertoru pro SHARP MZ-800 nebo MZ-1500 (a s mírnou modifikací i MZ-700). Zapojení je opět v Bohoušově stylu, jeden relativně levný procesor, stabík, pár pasiv a hotovka. Tedy ještě jsem zapomněl na rotační enkodér, který umožňuje přepínat rozlišení. Všechno ostatní řeší software. Člověk by na video převodníku čekal spíše nějaké CPLD nebo FPGA, ale CPU jsou stále výkonnější a cena i malého FPGA je proti použitému MPU desetinásobná, takže proč ne. Bohouš připraví ještě jednu iteraci, která bude plně kompatibilní s MZ-1500 a bude mít možnost umístit DIN konektor do správné výšky a pak se určitě dostane na všechny potencionální zájemce.
Další příspěvek z Bohoušovi dílny byl na Commodore 64. Bohouš je hračička a tak vyrobil cartridge pro C64, která nemá připojenou adresovou sběrnici. Prostě počítá s tím, jak se C64 chová a servíruje mu data podle toho, aniž by koukal na adresy 😉 Navíc si vyzkoušel barevný potisk, který teď někteří Čínští výrobci PCB nabízejí.
A aby toho nebylo málo, Bohouš přivezl ještě jednu cartridge pro C64. Tentokrát oboustrannou, když už ty adresy nejsou potřeba. Podle toho kterou stranou nahoru otočíte cartridge v konektoru nahraje se vám buď jeden nebo druhý program. Za mě hustý.
Moc potěšil i Michal Hučík, který na akci zavítal během soboty. Michal je autorem asi nejlepšího aktuálního emulátoru SHARP MZ-800 a ve Vrbicích nám ukázal základy emulátoru nového, resp. inovovaného s novějšími grafickými knihovnami a lepší grafikou. Teď ho čeká implementace debuggeru, který je skvělou součástí Michalova emulátoru.
Filip Matějíček se pustil do stavby Bohoušova zdroje 100V pro Japonské počítače. Bohouš není troškař a zdroj nadimenzoval i na napájení Japonských SAPI, kdyby tedy Japonci nějaké SAPI měli 😉 Použité toroidní trafo je bestiální a taky pěkně těžké. Kromě trafa v krabičce najdete vstupní zásuvku s pojistkou a vypínačem, ukazatel napětí, proudu a příkonu a čtyři výstupní zásuvky pro Japonské počítače.
Já jsem se nějakou chvíli věnoval mému nemocnému MZ-1500 na kterém jedou všechny programy kromě BASIC 1Z-001. Po spuštění má nabitou paměť. Psal jsem nějaké paměťové testy, ale paměť jako taková se na všech místech jeví být v pořádku. Ve finále jsem si pomocí UniCMT zkusil uložit paměť po naběhnutí BASICu z dobrého a špatného počítače a budu to dál zkoumat. Vypadá to ale na chybku zpropadeně zákeřnou. Aktuálně podezřívám mapování paměti, že za určitých okolností nepřestránkuje dost rychle a data se včas nezapíšou nebo něco takto vtipného. Ještě to bude asi dost zábavy.
Honza Šembera dělal pokusy v assembleru a zkoušel přenášet přeložené programy do Unikarty přes USB a UniUSARTshell. Trochu jsme se s tím potrápili, dokonce mně to donutilo přeložit aktuální zdrojáky, abychom zjistili, že všechny problémy byly způsobné jen starou verzí programu, kterou jsem vyhrabal bůh ví kde. Robert Straka přenášel do Sharp CP/M nějakou novou hru z jiné platformy a Radek Suk dělal na svém RPiMZ emulátoru.
Trochu samostatnou skupinku tvořili eLeMeNtisté, kteří pracovali na software a dokumentaci pro eLeMeNt ZX a novou verzi MB03+ Ultimate. Oboje jsou zajímavé kousky hardwaru. Je zajímavé pozorovat i odlišný přístup k tvorbě HW. Zatímco NOBOMI se snaží dělat minimální HW a na něm dělá nemožné pomocí softwaru, Honza Kučera má hardware opravdu maximalistický. Možnosti jsou úžasné, ale cena pak logicky také.
Ikon společně s další skupinkou Spectristů se pustil do nelehkého úkolu, vytvořit na ZX Spectrum generátor QR kódů. Za použití SDCC portoval nějaký kód z Arduina a jeho snažení bylo korunováno úspěchem. Ikon o tom už napsal i na blog SinDiKat.
Jako obvykle bylo všeho tolik, že jsem to nestíhal vnímat, nestíhal jsem fotit a logicky jsem tady o spoustě věcí ani nenapsal. Mrzí mně to, ale rozdvojit nebo roztrojit se zatím neumím. Samozřejmě, že bylo i nějaké to obžerství a pivko a pokec. Zkrátka super akce. Akorát mně mrzí, že se nenašlo dost parťáků do sauny, aby se vyplatilo ji vytápět. Tak doufám, že na podzimní akci přijede Dex, Karex nebo někdo další, kdo se přidá do saunové partičky. Další SHARP setkání je naplánované na 14.-16.11.2025.
Fotek je samozřejmě víc než se vešlo do článku a můžete se na ně podívat tady:
https://photos.app.goo.gl/tyxphQMTKru14PGr5
Bolo skutočne super, stihli sme zrealizovať zopár vecí, ale omnoho dôležitejšie je čo všetko sme prediskutovali a koľko nových tém na riešenie sa nám opäť otvorilo. S Hoodom sme začali lúskať akýsi mesh-network, ktorý by bol schopný na (prevažne novodobých) spektrách bežať aj bez nejakého WiFi AP v danom priestore a umožnil prenos medzi – povedzme Nextom a Elementom, len s použitím dostupných ESP-01 modulov v mašinách. Veľmi ma zaujala Cygnusova krabička na Gamu 192k vyrobená profi 3D tlačou v JLC a na záver akcie prišli na pretras aj zaujímavé zachránené zariadenia z elektrotrešu od tenkých x86 klientov až po zrepasované termo tlačiarne. Veľká vďaka patrí všekým Sharpistom, ktorý nás ochotne prichýlili a samozrejme aj majiteľovi penziónu – Pavlovi – ktorý nám dokáže vždy poskytnúť dokonalé zázemie.