O víkendu 8-10.11.2024 se konalo další již tradiční setkání SHARPistů ve Vrbicích. Tentokrát bylo lehce komornější, myslím, že Radek napočítal celkem 14 účastníků, ale průměrně nás v salonku bylo okolo 10. Jako obvykle se vše neslo v přátelském a pracovním duchu. Nechyběly ani „konkurenční“ platformy, takže kromě SHARPů jste v hojném počtu narazili na SAPI-1, ale byly tu i C64, PC, HP a další. Nejsme rasisti 😉 nebo spíš platformisti 😉 Nějaké ty čmoudíky samozřejmě byly, ale žádní lidé ani zvířata k úhoně nepřišli. Škody na počítačích byly relativně malé a navíc to stejně nebyly SHARPy 😉
Jednoho „záškodníka“ jsem si přivezl rovnou s sebou z Brna. Naložil jsem Petra EC1045 s jeho SAPI-1 v tentokrát jen lehké sestavě ZPS-2, takže žádné 8″ floppy mechanicky a rozšiřující rošty, no skoro prázdný kufr 🙂 Určitě toho měl o dost méně než já, protože jsem vezl všechny typy SHARP MZ-700, MZ-800 a MZ-1500 v různých provedeních na testování UniCMT. Taky jsem s sebou měl hromadu klubových a dalších disket od Pavla Brázdy, co mám doma půjčené už pěkně dlouho na okopírování. A k tomu samozřejmě několik 5.25″ a 3.5″ mechanik. Ukrojil jsem si ovšem moc velké sousto a všechno se stíhat nedalo.
Musím pochválit Bohouše, s UniCMT to zatím vypadá na úspěch. UniCMT už ukládá, umí to dokonce v různých rychlostech, rozpoznávání ukládání je automatické, takže tlačítka na UniCMT pořád nemají žádnou funkci 😉 Teda kromě updatu firmwaru. Uložené soubory se ukládají do adresáře SAVED na USB flash disku.
Ovšem, co se soubory na disku, když z BASICu je do virtuální kazety na UniCMT nemáte jak vložit? Bohouš už na letošním ByteFESTu naimplementoval a teď doladil a vylepšil skvělou funkci do UniCMT manažeru. Pokud v manažeru odklepnete spustitelný soubor, spustí se. Pokud oklepnete BASIC soubor, spustí se BASIC a soubor se nachystá pro načtení z virtuálního kazeťáku. BASIC 1Z-016A pro MZ-800 Bohouš ještě upravil, aby načítal větší rychlostí, takže BASIC programy nebo data se načítají cca 4-5 násobně rychleji. Navíc ihned po načtení BASICu se spustí příkaz LOAD „CMT:“, takže jediné, co stačí je dát RUN. Nebyl by problém BASIC upravit, aby se program rovnou i spustil, ale nemusí to být vždy to, co chcete. Navíc každý si toto chování může upravit podle svých představ, protože UniCMT manažer nyní načítá konfigurační soubor, kde je uvedené jaký datový typ se má spouštět jakým programem a jakou rychlostí. Stejně jako BASIC si tak můžete nahrávat třeba textové soubory do editoru FET apod. V MZ-700 si zase asi nastavíte jeden z BASICů pro MZ-700 apod.
Bohuš se pustil i do servisu Mikešovi Unikarty. Před nějakou dobou přestala fungovat, tak Mikeš vyměnil MPU, ale to nepomohlo. MPU nešlo ani naprogramovat. Rychlým měřením Bohouš zjistil, že na MPU není 3.3V všude tam kde má být a naopak na pinu, kde má být 1.2V je víc než 2V. To nebylo dobře. Naštěstí s sebou Bohouš vždy tahá mikroskop a tak rychle zjistil, že na desce jsou propálené některé prokovy mezi 3.3V stabilizátorem a MPU. Vyřešily to dva bypasy z kabelu pro napájení SAPI. Teda Petr ho měl na ty nejjemnější opravy na SAPI, ale na SMD s roztečí 0.65 to vypadá jako silový napájecí kabel 😉 Nicméně zafungoval a MPU se ozvalo a šlo naprogramovat. Ovšem VGA výstup veškerý žádný. Další měření ukázalo, že chybí synchronizace. A cestou k VSYNC VGA konektoru od MPU opět chyběly další prokovy. Vypadá to, že něco silnějšího přišlo z monitoru a našlo si to cestu přes MPU ke stabíku a po cestě to vyhazovalo prokovy z desky. Další bypas a obraz byl jako víno. Testovací firmware ukázal, že Unikarta víceméně chodí, celá sběrnice je OK, ale ještě zlobí microSD karta. Bohouš proměřil cesty k microSD konektoru a ty vypadaly OK. Nicméně karta šla ztěžka, jakoby lepivě. Možná je zmáčklý kov krytu, možná nějaká zateklá pájecí kapalina, těžko říct, tohle už jsme nechali na Mikešovi. Mělo by stačit nahradit microSD slot a mělo by to chodit. Bohouš ještě do karty nahrál firmware přes programátor, protože z SD karty to logicky nešlo a karta vypadala, že v SHARPu chodí, obraz byl jak má být. Ale samozřejmě bez SD karty žádný manažer, žádné další funkce. Snad opravu Mikeš doma úspěšně dotáhne do konce.
Co se týká mnou plánovaného nahrávání disket, dostal jsem se jen k pár pokusům. Připojil jsem si Greaseweazle a vyzkoušel načíst SCP datový stream z různých disket a prohlédnul ho v HxC Softwaru. Většina 5.25″ disket, co se mi dostala do ruky, byla prázdných. Na jedné jsem objevil vrtací soubory Excellon pro disketový řadič a PEZIK RAM disk. Klubové diskety jsou chráněné proti kopírování, ale stačí zkopírovat kromě stop 0-79 i stopy 80 a 81 a kopie funguje v pohodě. Musím vyzkoušet, jestli je to jen stopou 80 nebo je potřeba i 81. Taky musím od Pavla vyzvědět „super tajné“ heslo. Už mi ho párkrát říkal, ale u mě v hlavě je v bezpečí i pro mě 🙂 Budu si ho holt muset někam napsat. Taky se pořád nějak nemůžu rozhodnou, jestli záznam uchovávat jako SCP nebo HFE, výstup samozřejmě uložím také jako DSK, to je SHARP standard, alespoň u nás, v Japonsku spíš D88, ale naše emulátory a Unikarta podporují DSK.
Na akci bylo neobvyklé množství SAPI-1. SAPI zkrátka v poslední době jede, hodně to tlačí Libor, který udělal vylepšené klony několika desek, úžasnou náhradu klávesnice ANK-1 a vše umístil do moderní, skvěle vypadající, bedny. EC1045 s sebou měl jen lehkou sestavu, jak jsem již zmínil, a pomáhal panu domácímu rozjet jeho sestavu ZPS-2 a otestovat jednotlivé desky.
Od Petra jsem si také nechal ukázat nahrávání HEX souborů na SAPI-1 s MONITOR/MIKOS verze 4. Kdysi mi to šlo a nedávno jsem to zkoušel znovu a někde jsem dělal chybu. Je to výrazně složitější než u MONITOR/MIKOS v5, kde vám stačí jen pár příkazů monitoru. Musíte do paměti dát rutinky pro sériovou komunikaci a tyto rutinky zavést do monitoru. Plánuju to všechno sepsat a udělat příspěvek na blog, myslím, že to pár lidí ocení a i já to budu mít pro sebe po kupě na místě, kde to vždycky najdu. Další SAPI měl Mikeš sestavené z nových desek, ale nějak nechodilo. Tak s Liborem prohazovali desky a tady nastal první víkendový ohňostroj. No, tak ohňostroj zrovna ne, ale pecka to byla pěkná. Kdo to odnesl byl Libor, resp. jeho karta JPR-1V. Asi se někde dotknul reset obvod a odešel se zvukovým efektem do věčných lovišť. Vyměnit ho bude jednoduché, ale na místě bohužel náhrada nebyla. Nicméně při ručním resetu deska chodila, tak to snad nebude vážnější.
Dalším efektovým počítačem bylo PCčko 😉 No, nebylo to úplně obyčejné PC. Filip koupil na Aukro moderní klon školního mikropočítače PC-16B a společně se Silliconem se jim podařilo nějak otočit jednu z karet, takže odešel tuším 74LS688 nebo podobný obvod. Naprosto tiše a bez protestů, ale v PC zjevně byl potřeba, protože ani neťuklo. Posléze se podařilo náhradní někomu z nějakého zařízení vyhrabat a počítač se rozjel. Chlapi hodně řešili bootování, pomáhal jsem jim vytvořit nějakou systémovou diskety a to se nakonec zadařilo, takže MS-DOS 6.22 nabootoval. O této verzi MS-DOS se mu asi v jeho dobách ani nesnilo. Počítač v originále vychází z IBM 5150 a zajímavostí této konstrukce je DMA na samostatné ISA kartě. Autor klonu vše zjednodušil, použil statické RAM, tak zbylo dost místa dát DMA na hlavní desku, ale asi chtěl tuto zvláštnost zachovat. Abych se přiznal, ze mně se mi úplně nelíbí, jak jsou součástky rozházené na desce, chybí tomu ta urovnanost, úhlednost starých PC, vypadá to tak nějak prostě hodně moderně.
Když už jsme u počítačových úmrtí, tak další nastalo u pana domácího. Pavel ukazoval své zrekonstruované HP9845B, kde vyměnil nefunkční monitor. Dal tam úplně jiný, na 3D tiskárně vytiskl rámeček a nastříkal odpovídající barvou. Kdybych toho nevěděl, vůbec to nepoznám, fakt pěkná práce. No a na tomto HP po čase odešla klávesnice. Naštěstí měl Pavel ještě jeden vrak, tak bylo co vyzkoušet a ukázalo se, že závada je v interface desce klávesnice, kterou vyměnil a HP už zase šlape. Na desce je jen klasická logika, tak asi nebude až tak hrozně těžké ji opravit, ale je tam té logiky docela dost, nějaký čas to asi vezme.
Radek bádal nad emulací Z80 v Murmulatoru a posléze Sharp MZ emulátoru Michala Hučíka. MisticJoe vytvářel novou textovku v SHARP BASICu a musím ocenit, že to nedělal v klasickém emulátoru na PC, ale použil STMZ, takže skoro jako na reálném železe, resp. myslím, že si tím dal pod nohy víc klacků než kdyby to dělal na reálném MZ-800 s Unikartou.
Nebylo by to SHARP setkání bez lehkého obžerství. Jako obvykle na podzim byla společná kachýnka. Tak jsem se do toho „zažral“, že když jsem si vzpomněl na focení, měl jsem před sebou skoro už jen kosti 😉
Fotek jsem udělal víc, do článku jsem dával spíš techniku, tak pokud chcete kouknout i na lidi a na další fotky, tak je najdete tady:
https://photos.app.goo.gl/tKx6ufbcimA3qfNc7
Prostě akce byla jako obvykle super a už se těším na další setkání, které je předběžně naplánovaná na 4-6. dubna 2025.
Můžu potvrdit, že to byla opravdu výborná akce po všech stránkách. Super lidi, výborné ubytování a jídlo na 1*, ale především plno různých podnětů a informací okolo našich retro-oblíbenců. Úžasné bylo také zavzpomínání na dobu jejich největší slávy.
Oprava unikarty už je na stole 😉 konektor je pryč a připravená náhrada. Moc děkuji Bohoušovi a Martinovi, já bych to vzdal a kartu bych oželel, ale díky nim ji můžu vrátit zpět do služby.