Libor Lasota už před nějakou dobou udělal pro SAPI-1 lehce upravenou variantu desky JPR-1Z, kterou nazval JPR-1V. Deska je plně kompatibilní s JPR-1Z, tedy deska určená pro provoz CP/M, ale má několik vylepšení. Asi nejzásadnější je, že procesor Z80 je možné taktovat na 2 nebo 4 MHz, přičemž takt sběrnice zůstává 2 MHz. Deska dále opravuje chybu generování signálu STSTB pro mapování paměti, kterou Libor objevil a umožňuje použít klasickou a dostupnější EEPROM 28C64. Na desce najdete i pár běžnější praktických úprav o kterých je nejlépe si přešíst přímo na Liborových stránkách.
Osazení desky byla malina, prostě klasika THT SAPI-1. Jediná lehká pruda byl konektor sběrnice. Jak já tahám nerad ven ty piny z FRB 🙁 Teda tahal jsem piny ze SUR, protože přípravek na tahání pinů z FRB jsem někam založil a nemůžu ho najít. Fňuk 🙁 Neporadíte někdo praktickou a dostupnou náhradu? Jinak deska šlapala na první zapojení, které proběhlo před týdnem ve Vrbicích a musím říct, že jsem moc rád, že jsem nebyl postižen odkouřením části desky. Btw. Libor už má desku taky spravenou, takže vše pohodě. I doma CP/M šlape jako víno a dalo by se říct, že díky 4 MHz taktování CPU jako z praku.
Když navíc použiju moji DTR-1 kartu, kde seriák běží na 115200, je to raketa 😉 Přepínání 2/4 MHz je naprosto plynulé, klidně za chodu a funguje opravdu skvěle. Zkoušel jsem různé karty a neobjevil jsem žádnou nekompatibilitu. Jediná drobnost, co mi přijde pro mně uživatelsky méně komfortní je zapojení konektoru pro zapínání Turbo, Libor to pojal jako konektor pro přepínač, protože má vše hezky zabudované v nádherné moderní skříni. Aby ochránil desku před potencionálním opačným zapojením dal zem a turbo ob jeden pin, který je LED. Ovšem pro nás bordeláře, co provozují SAPI na stole, je jumper „přes jedno“ trochu neštěstí a místo klasického jumperu jsem holt musel použít krátký kablík. Ovšem zase je to v duchu původního SAPI designu, kde třeba přehazování propojek na DSM-1 mně neuvěřitelně prudí. Správně bych měl použít ještě ovíjený spoj, ale možná bude lepší ta bedna a pěkný přepínač.
Z použité EEPROM 28C64 lze využít 2 banky po 2 kB přepínatelné jumperem na desce. Pokud potřebujete občas prohodit BOOT ROM třeba za ROM pro ládování ZRMD-1, je to celkem šikovné. Z prostorových důvodů nevyužil Libor celých 8 kB 28C64 a má recht, 2 ROM stačí.
Při Tvorbě poslední revize desky 1.1 se vloudila malinká chybka se zapojením tranzistoru, který budí LED indikující BOOT a tak místo zhasnutí a svícení při BOOT LED svítí málo a hodně. Původně jsem to chtěl nechat tak, protože aspoň člověk vidí, že je deska zapnutá, ale pak mi to nedalo a přidal jsem mezi B a C tranzistoru malý 10k odpor a LED se chová jak má. Druhé, ještě jednodušší řešení, je použít IC24 74HCT74 místo 74LS74 a nemusíte upravovat nic.
Pokud máte původní JPR-1Z nebo modernější JPR-1ZI, asi si JPR-1V nutně stavět nemusíte. Ale pokud jste hračičkové a pokud chcete dostat ze svého SAPI-1 maximum, jděte do toho 😉
Já ty piny tahám tak, že jsem sundal jednu kulatou pružinu z pinu, kterou vždycky kleštěmi nastrčím/natlačím na pin v konektoru, tak aby se zamáčkly ty pružné výstupky uvnitř. Pak jde pin z opačné strany (ta co se pájí do desky nebo kabel) s malou silou vyndat a hlavně se nepoškodí vnitřní část keramického tělíska. Už se mi tak povedlo vyndat a znovu použít desítky pinů.
Já na extrakci pinů z FRB konektorů používám lisovací kabelovou dutinku 2×0,75mm². Pro ilustraci foto zde: https://argos.cz/produkty/detail/1030381335-wpr7535-duid-2×0-75-8-100-bi-lisovaci-dvojita-dutinka-s-izolaci-pp-polypropylen-2-x-0-75-mm2-d
Výhoda je, že těch dutinek na piny FRB konektoru nastrkám klidně všech 62 a konektor „stáhnu“ ze zapájených pinů v desce najednou a piny následně vypájím z desky jeden po druhém. Pro uvolňování jednotlivých pinů v nezapájeném stavu je to samozřejmě brnkačka.
Díky za tip, objednáno.
Díky za tip, funguje to parádně!
Když se z desky zcela odstraní R6 a na třípinovém jumperu TURBO se zespodu desky propájí piny LED.A spolu s SW-T, pak je možné používat obyčejnou zkratovací čepičku pro jumpery. Tuto úpravu si na stávající revizi 1.1 sám udělám, protože rev. 1.2 už bude mít standardně slušný dvoupinový jumper. Pohodlí opět zvítězilo nad univerzálností, příště se poučím…
Dobrý nápad, dík!