Jak jsem se již zmínil v příspěvku k Omega Home Computer, tak Omega má standardně napájení pouze +5V. To pro téměř všechno stačí, ale pokud použijete cartridge, která využívá +/-12V, které jsou standardně na MSX slotech, máte problém. Například na Carnivore 2 bez +/-12V nehraje zvuk, protože nejde napájení do zesilovače. Omega má konektor na přivedení všech napětí +5V a +/-12V, který jsem využil na připojení DC/DC konvertoru napájení z +5V na +/-12V. Tím má Omega, resp. cartridge ve slotech k dispozici všechna potřebná napětí, jen je potřeba samozřejmě dostatečně dimenzovat 5V vstupní napájecí adaptér.
MSX sloty mají definovaný maximální odběr na +/-12V 50 mA. Využil jsem hotový modul TRACO POWER TDR 3-0522, který umí poskytnout +/-125 mA a je tedy dostatečný výkonově pro oba sloty a rozměrově perfektně sedí do volného prostoru. Modul jsem jen doplnil indukčností a kapacitou na vstupu dle datasheetu. Navrhnul jsem jednoduchou DPS, která sedí na napájecí konektor Omega, takže modul stačí jen zasunout a jedete.
Sedí perfektně. Nevýhodou je bohužel vyšší cena DC/DC convertoru TRACO POWER, ale není problém si DPS upravit pro jiný levnější. Původně jsem chtěl projekt dělat v KiCAD v rámci mého plánu přechodu na něj, ale nakonec časového hledisko a nutnost nakreslní konvertoru do knihovny rozhodlo a tohle jsem ještě udělal v Eagle. Zdroje v Eagle si můžete stáhnout tady.
Kdo by dal přednost hotové DPS, tak jednoduše můžete objednat na OSHPARK, kde lze stáhnout i Gerbery, kdybyste chtěli objednat jinde. Na malé desky je ale OSHPARK asi nejlepší, za necelých 5 USD dostanete 3 DPS včetně poštovného až domů.
Co te vede k prechodu na KiCAD? Ja totiz neumim dobre ani jedno a hledam rozumne duvody, jestli mam pokracovat s Eagle nebo KiCAD.
Nelíbí se mi ta obchodní politika Autodesku. Už ani Eagle jako takový samostatně neprodávájí, ale jen jako součást balíku Fusion 360, který nepotřebuji a nechci. Taky to stojí na hobby použití dost peněz, které je potřeba platit pravidelně a furt a to já taky nějak nemusím. No a další celkem pádný důvod je, že KiCad dost pokročil a přijde mi, že v něm dělá stále více lidí.
Chapu, o mi docela dava smysl.
Tu stačilo použiť MC34063 s podobnou bižuteriou, ten je za pár drobných a spraví to isté. (HP tento čip dlhodobo používalo vo všetkých skeneroch). A doska by mohla byť ešte o pár mm2 menšia.
Určitě jo, něco takového navrhuje Jordi Solis. Asi bych použil jiný modernější obvod, ale chtěl jsem to rychle a nechtěl jsem řešit rušení, kousek od napájení je umístěné video. Tohle funguje perfektně, jediná nevýhoda je cena.
Ta cena Teraco mě opravdu překvapila, ale chci to mít hezký.
Kdyby sháněl někdo DPS na Modul napájení mám zatím dva navíc á 40,-kč + poštovné.
Was wondering if there’s a link with the Bill of Materials for this build?
There are only 3 parts:
TRACO TDR 3-0522
capacitor 10 μF / 25 V MLCC
inductor 3.3 μH / 2.0 A / 0.06 Ω