Sergey Kiselev nakreslil krabičku pro jeho Omega Home Computer pro vyřezání z PMMA (plexiskla) na laseru. Krabičku jsem mu pomohl odladit během několika iterací a na výsledek jsem doplnil potisk. Sergey ještě vytvořil 3D model slotů pro cartridge, takže teď je celá konstrukce téměř dokonalá. Nějaké drobné moušky z hlediska pevnosti konstrukce by se našly, ale zase fakt, že je celá skříňka transparentní, má fakt něco do sebe.
Na zadní stranu jsme ještě doplnili díru pro tlačítko RESET, které se při požívání MSX celkem hodí. Alternativně se zde dá použít přepínač pro přepínání ROM, ale vypadá to, že ten nebude až tak potřebný, uvidím časem, případně se dá doplnit navíc vyvrtáním.
CO2 laser dnes má k dispozici spousta firem, dílen, takže by pro nikoho neměl být problém si podobnou krabičku nechat udělat. Sergey, jako obvykle, zveřejnil komplet dokumentaci na GitHub. K dispozici jsou kromě čirého PMMA i různě zatónované či plnobarevné materiály.
Pro sestavení jsou potřeba ještě distanční sloupky 15 mm mezi mainboard a klávesnici a 10 mm nad klávesnici. Pod mainboardem jsou distanční podložky 3 mm vyřezané také z PMMA. Zespodu a shora jsou šroubky. Potřebný materiál má Sergey perfektně rozespaný na GitHub.
Ještě mu pošlu grafiku potisku pro dolnění na GitHub, kdyby si chtěl někdo skříňku také potisknout. Potisk je realizovaný z vnitřní strany čirého plexi. Pár případných zájemců jsem asi schopen uspokojit u nás ve firmě, ale masovou výrobu bych z toho dělat nechtěl.
To je moc pekna prace.
Už se na ni těším.
Opravdu moc pěkné. Jen škoda, že už to je takový „šperk“. Velmi dobře provedené, z kvalitních součástek – hezké, dobře funkční, ale drahé.
Z pozice někoho, kdo tohle asi nezrealizuje, mám kacířský dotaz: nešlo by tu klávesnici trochu naklonit?
Díky těm joystickovým portům na přední straně je dáno, že nelze klávesnici předsadit a sklonit a nezbývá než ji nechat nad základní deskou a tedy náklonem se úměrně sklonu zvětší výška počítače. Takže by to asi bylo rozměrově podobné „chlebu“ C64. Tedy, z hlediska ergonomie taky ne přímo výhra, ale možná by to bylo pohodlnější, než zcela plochá verze.
Pokud neosadíš konektory joysticku můžeš je vyvést kabelem do strany. Na druhou stranu by se dalo říci, že MSX budeš používat převážně na hry s joystickem a nebudeš skoro vůbec psát na klávesnici.
Mám ještě dotaz, jestli není problém s přehříváním? V některých továrních výrobcích jsem viděl hlavně na čipu pro zpracování videa chladič, nebo často i žebrované průduchy.
Nevšiml jsem si, ale ani jsem to nijak nezkoumal nebo neměřil. Mám osazené V9958.
Nebolo by efektnejsie, keby tie napisy boli vypalene/vygravirovane?
Toz to je na vkusu kazdeho soudruha 😉 Udelat popisky laserem by bylo i vyrazne jednodussi, neslo by to do dvou masin, ale me se to vice libi takto. Popis je vyraznejsi, citelnejsi, ostrejsi.
Souhlasím, že to je s potiskem takové „elegantní“. To gravírování by mi připadalo jako „levnější“ varianta. Ale pochopím, že to někdo jiný může vnímat opačně.
Mákli jste si na tom, ale přeci jen mám nepodstatnou poznámku: Škoda, že není lépe vyřešena power LED a trapně svítí přes nápis „slot2“. Udělám si držáček a LED posunu a umístím pod nápis MSX. Vodiče povedu spodem. Druhou variantou mě napadá podsvítit s ní nějakou klávesu, třeba Enter.
Also note that one : https://www.thingiverse.com/search?q=Omega+Home+computer&type=things&sort=relevant