ZoomFloppy je jednou z mnoha variací na XU1541 a slouží k připojení Commodore disketové mechaniky k PC přes USB. Díky OpenCBM softwaru pak máte možnost pohodlně přenášet soubory nebo celé diskové obrazy mezi fyzickou disketou a PC. Já jsem se k tomuto hardwaru dostal trochu jako slepý k houslím . Mistic ho poptával na OldComp.cz a mně to nedalo, protože jak se něco zajímavého dá postavit, tak to přece nebudu kupovat. Bylo by to víc peněz a míň zábavy. A hlavně, když si něco postavím, tak se o tom přitom nejvíc dozvím a o to tu jde především. No a taky je to ta zábava .
Protože zdroje jsou volně dostupné pod GPL licencí, nebyl problém je získat. Trochu problém byl v použití SMD součástek velikosti 0402, na což už jsem narazil u SCSI2SD.
Ne, že by se to nedalo pájet, ale je to je fakt malé a je to opruz. Tak jsem zvětšil všechny součástky s pouzdry 0402 na pouzdra 0603. Ty jsou pořád celkem malá, ale ručně se pájí výrazně lépe. Vše ostatní jsem nechal, jak bylo.
Protože zájem byl u více lidí, než jen Mistica, tak jsem zorganizoval malou 10-kusovou sérii, na kterou jsem objednal desky a nakoupil součástky. Vše se mi sešlo na konci ledna a o víkendu jsem osadil své dva kousky. Firmware jsem jednoduše nahrál přes příkaz “xum1541cfg.exe update xum1541-ZOOMFLOPPY-v07.hex” a obě desky šlapaly bez problémů na první dobrou.
OpenCBM jsem nemusel stahovat ani instalovat, protože už jsem ho na počítači měl. Všechno je totiž stejně jako na mini XUM 1541, který mám doma už nějakou dobou i se vkusnou (a bohužel hrozně drahou) krabičkou z Shapeways.
Výhodou ZoomFloppy proti mini XUM 1541 je možnost připojení paralelních disketovek. Máte tak možnost pracovat nejen se zařízeními připojenými přes IEC, ale i přes jiné používané typů konektorů. Bohužel nic jiného než IEC doma pro Commodore počítače aktuálně nemám, takže jsem jiné mechaniky nemohl vyzkoušet. Vyzkoušel jsem tedy jen klasicky příkazový řádek OpenCBM a uživatelsky přívětivější CBMXfer.
Také jsem konečně v emulátoru VICE vyzkoušel přímou podporu IEC zařízení a musím říct, že z emulátoru na PC je hned jiný zážitek, když LOAD “$”,8 roztočí fyzickou mechaniku na stole. Tohle je fakt super. Jediné, na co si je třeba dát pozor je, že podpora “Real IEC device” funguje jen v 32-bitové verzi emulátoru.
Pokud byste si chtěli ZoomFloppy koupit, tak ho nabízí RETRO Innovations za 35 USD (42 USD s konektorem IEEE-488). Kdo by si chtěl postavit vlastní, tak může použít mnou upravené Eagle zdroje a Gerber soubory, kde jsou místo velikosti součástek 0402 použity součástky velikosti 0603. Osazuje se to lépe. Můžete si je stáhnout tady:
ZoomFloppy_v10_0603_EagleSrc.zip
ZoomFloppy_v10_0603_Gerber.zip
Původní data jsou ke stažení na stránce s informacemi o ZoomFloppy, konkrétně zde.
„podpora “Real IEC device” funguje jen v 32-bitové verzi emulátoru“
Pro mě nic překvapivého. Proto mám Windows 10 32 bit. Potřebuji, aby mi software fungoval, ne se kochal nesmyslnými pohledy na dostupnou RAM a kde nic tu nic. 32 bit tu bude s námi ještě dlouho.
Á 1571. Ty se na konci 80. let v ČSSR jen tak neviděli. Většinou měli lidi jen magnetofony, případně 1541, většinou ty nové 1541-II s odděleným zdrojem.
Potřeboval bych si stáhnout z diskety 5 1/4 palce program Fotbalmania, resp. data z něho. Nebyla by možnost tohle zařízení zapůjčit? Potřebuji to jednorázově – čestně vrátím, možná vratná záloha. Díky za odpověď.
No problem, ale jak to předat? Jsem z Kuřimi a pracuju v Brně.
Hello my friend!
Just found your site and I am interested in building the Zoomfloppy.
For ordering the pcb’s I need the size of the zoomfloppy-board.
Can you please give me lenght and width in mm?
Thank You!!
118x77mm(4.65×3.05 inches)
Thank you!! 🙂