Sharp MZ-2500 je poměrně dobře vybavený stroj. I přesto se počítalo při výrobě s dalšími potencionálními rozšířeními a tak se uvnitř nachází prostor pro 5 dedikovaných rozšiřujících karet – rozšíření RAM, rozšíření video RAM, slovníkovou kartu, palette kartu a voice kartu. Je jasné, že každý Sharpista chce mít mašinku nadupanou naplno. Bohužel rozšiřující karty se nacházejí je v některých starších koupených kouscích a tak se Mikeš pustil do replikování. Většina karet, kromě voice karty, naštěstí neobsahuje žádné speciální obvody a tak se jejich repliky dají udělat poměrně snadno. Začneme paměťovými kartami.
Sharp MZ-2500 má standardně 128 kB operační paměti RAM a přídavnou kartou MZ-1R26 lze tato paměť rozšířit o 128 kB na celkových 256 kB RAM. Rozšiřující karta je velmi jednoduchá. Obsahuje 4 dynamické paměti 4464 (64k × 4 bity), pár oddělovacích odporů a blokovacích kondíků.
Paměť video RAM má standardně 64 kB a rozšířit ji lze o dalších 64 kB na celkových 128 kB. Rozšiřující karta video RAM Sharp MZ-1R27 je technicky o něco složitější, má totiž 32-bitovou datovou sběrnici, kvůli propustnosti a způsobu zápisů do vrstev video RAM. Každých 16 kB patří jedné ze složek Red, Green, Blue, Intensity. Karta tak logicky obsahuje 8 obvodů 4416 (16k × 4 bity) a opět pár odporů a kondenzátorů.
Trochu problém byly konektory, které se v požadovaných konfiguracích špatně shánějí. Uunek tak nakoupil relativně dostupné verze konektorů a Mikeš se podujal nevděčného úkolu pro nás všechny je nařezat tak, aby spojením dvou částí vznikl konektor požadovaného počtu pinů. Mikeš se úkolů překreslení desek i úpravy konektorů zhostil bravurně a tak se můžeme radovat z funkčních replik.
Po osazení vše šlapalo na první zapojení, jak si můžete snadno ověřit přes ROMCheck. Stačí podržet klávesu B a počítač restartovat přes IPL reset. Počítač prověří všechny 8kB bloky paměti od 2. do 48. bloku. Prvníh 16 je standardní RAM, druhých 16 rozšířená RAM, dalších 8 standardní video RAM a posedních 8 rozšířená video RAM. Neexistující nebo vadný blok má za číslem bloku N, korektní blok G. Zkusil jsem i rozšířený grafický režim v BASICu a i ten se inicializoval správně. Samotný fakt, že BASIC v2 vůbec naběhl, je známkou, že rozšířená RAM funguje správně, protože bez ní běží jen základní BASIC.
Zatím jsme udělali jednu malou sérii desek, které jsme si rozebrali a nějakou větší výrobu rozhodně neplánujeme. Nicméně, kdo by měl zájem o desku nebo Gerber data, napište Mikešovi nebo mně, případně dejte příspěvek do diskuse pod článkem. Asi budeme ještě jednu malou sérii dělat.
Pingback: Jedna replika pro našince úplně zbytečné karty Sharp MZ-1R28 | Martinův 8-bitový blog
Pingback: OldComp párty 2017 | Martinův 8-bitový blog