Už celkem dávno mně zaujal Sergeyův projekt mainboardu pro modul Intel Wildcard 88. Bohužel tento modul se ne úplně dobře shání za rozumný peníz, a tak se mi jeden dostala do rukou až teď. Nelenil jsem, nechal udělat pár desek v Číně, a další XTčko je na světě.
Intel Wildcard 88 je v podstatě celé PC/XT, kromě RAM a slotů, na 68-pinovém SIMM modulu o velikosti 2″ × 4″ (50.8mm x 101.6mm). Z dnešního pohledu, kdy jsme obklopeni spoustou supervýkonných embedded a IoT modulů, to není až tak exotické, ale v roce 1988 to byla celkem pecka.
Na modulu najdete Intel 80C88A CPU taktované na 4.77 MHz, 7.15 MHz nebo 9.54 MHz (softwarově přepínatelné, ne všechny moduly podporují všechny frekvence) a zákaznický ASIC implementující 8259 PIC, 8254 PIT, 8237 DMA, 8255 PPI, 8284, 8288 a základní logiku, která se obvykle nachází na XT motherboardu. BIOS je uložen v ROM/EPROM o velikosti 8-32 kB (lze použít 2764, 27C128 nebo 27C256). Některé verze (označené písmenem “N”) mají patici na matematický koprocesor Intel 8087.
Sergey implementoval paměť a její logiku s jedním 30-pinovým paměťovým SIMM modulem 1 Mbit × 8. Kromě paměti na desku doplnil převodník AT nebo PS/2 klávesnice na XT standard, regulátor na –5V z –12V, aby bylo možné připojit běžnější zdroje, malý speaker a 5 ISA slotů. Celá deska je tak poměrně roztomilá a opravdu malá.
Největší problém je dnes s 68-pinovým slotem, který je nutno vyrobit uříznutím 2+2 pinů z klasického 72-pinového. Všechny ostatní součástky se dají sehnat celkem dobře a deska šlapala na první zapojení. Bohužel jsem po ruce měl jen klasickou VGA kartu, ale k tomuhle se nehodí, tak si budu muset asi postavit ještě jednu s 8-bitovým slotem.
Víc informací najdete na Sergeyových stránkách a v datasheetu. Kdyby někdo chtěl desku, tak můžu sloužit, ale pamatujte, že ten modul se fakt blbě shání, pokud za něj tedy nechcete dát 150 USD. Mně stál 12,50 USD, ale k tomu 23 USD poštovné, jak to bývá.
Pekná hračička:-)
Trochu mi to připomíná DIMM PC. Ještě mám někde modul s 386-kou….
Jak to hřeje při frekvenci 9.54Mhz ?
Kde se ten Wildcard 88 kupuje za 12,50 U$ a případně PCB ještě jsou ?
Moc to nehreje. Melo by? Kartou jsem koupil na eBay, ale chce to trpelivost a hledat a cekat, cas od casu se nejake objevuji. V posledni dobe teda min a min 🙁 Tohle bylo dost stesti. DPS na zakladovku jest mam, stoji 200 Kc.
Speciální verze CPU Intel 8088 na 9,5Mhz, měl na sobě chladič.
Když to nehřeje, tak ten chip bude asi NEC V20H, který pokud si vzpomínám jel na 10Mhz a vůbec nehřál a byl o proti Intelu o 30% rychlejší.
Čistě náhodou neměl by jste DPS adapter PC/104 na ISA slot.
Potřeboval ho zastrčit právě do toho motherboardu.
Podle rychlosti, na jake to jede to NEC V20 neni, ten by byl prave rychlejsi klasicke XT. Navic neprepodkladam, ze by si Intel strkal na vlastni desku NEC. Proste si na to upekli vlastni obvod, vcetne logiky. Adapter nemam.
Omlouvám se, je to asi 25let,měl jsem motherboard s Intelem a vyměnil jsem hoho za NEC
Motherboard šel přepnout ze 4.7 na 10 Mhz.Intel na 10Mhz hřál a NEC ne.
Utáhne to TCP stack ? Mám na mysli spojení PPP přes RS232.
Na diskuzi mi řekli,źe minimum je 286 na 16Mhz. Pamatuji si,že jsem v práci v XT
měl sítovku ale to byl asi Novell IPX/SPX.
Nemam tuchu, nezkousel jsem to.
a je v plánu připojit nějakou tu síťovku nebo je to jenom na hry ?
Časem určitě jo, ale teď mám priority trochu jinde. Na toto si jen vyrobím ještě jedno 8-bit ISA VGA a XT-CF-Lite, abych měl vlastní a půjde to chvíl bokem. Je teď hodně zábavy okolo Sharpů.
Na sieť je overený mTCP od MBRUTMANa na XT. Obsahuje ntp, ping, dhcp, ftp, ftp server, irc ..
Taky ho používám a je lepší než WATTCP.
Neporadil jste mi někdo manager FTP. Něco jako je Norton Commander ,VC ale aby uměl se připojit na FTP a měl ty samé dvě okna co má NC nebo VC.
XT-CF-Lite od Sergeje nebo Jamese ? Byl by na prodej plošnák ?
Ted konkretne od Sergeye. Plosnaky ma Todd Goodman https://www.retrobrewcomputers.org/doku.php?id=boardinventory
Ahoj. Existuje na XT neaký modul RTC?
Niekde som videl niečo pod BIOS. Na tvojich foto je niečo pod Biosom.
Ahoj, co vim, tak PC XT nemely obvykle zadne RTC, ani BIOS SETUP, nebyla tam CMOS. Nektere XT to resily samostatnou RTC kartou, nejake mam, ale k nim vzdy byly extra utility na diskete, ktere se pak zavadely pri startu systemu.
Pingback: Postavte si PC XT– MDA a CGA grafika s VGA výstupem | Martinův 8-bitový blog