Jistě, je v tom trochu finta. MZ-2500 umí standardně zobrazit současně pouze 256 barev a to ještě jen v rozlišení 320×200 pixelů. S přídavnou paletovou kartou Sharp MZ-1M10 ale můžete v 16-barevných režimech, jako je třeba 640×400 pixelů, volit barvy z palety až 4096 barev. Bohužel tato karta je poměrně vzácná a já vím zatím jen o dvou. Naštěstí Mikeš v rámci své “replikační akce” na karty pro počítač Sharp MZ-2500 překreslil z mých fotek a schématu uveřejněném v časopise IO 12/1985 i tuto kartu.
Karta se zapojuje do připraveného slotu a navíc je potřeba rozpojit analogový RGB výstup MZ-2500 a kartu do něj začlenit. Pro tento účel je v MZ-2500 již vše připraveno, stačí rozpojit konektory na kablíku a tyto zapojit to desky MZ-1M10.
Pak je jen potřeba najít vhodnou hru nebo aplikaci a kartu vyzkoušet. Mikeš odvedl dobrou práci a tak karta šlapala na první zapojení. Podporuje ji například hra XEVIOUS, kde můžete hned na začátku navolit režim 4096 barev a barvy jsou pak o něco realističtější. Následující foto jsou sice z emulátoru, ale na monitoru to vypadá velmi podobně. Bohužel mi to nešlo tak hezky vyfotit, tak snad to moc nevadí, opravdu to funguje 😉
Karta je také podporována přímo v BASICU, kde pro její ovládání slouží příkaz
COLOR=(barva, G, R, B)
kde barva je index barvy, kterou chcete změnit (1-15, barva 0 měnit nelze)
a
G, R, B jsou barevné složky v rozsahu 0-15, tj 16×16×16=4096 barev
Hardwarově je vše řešeno celkem jednoduše. Pro převod barvy jsou na kartě 3 rychlé paměti 74S189 a okolo poměrně dost logiky, bufferů a budičů, které se starají o adresaci, časování a pod. Analogovou část tvoří jednoduché D/A převodníky, které jsou konstrukčně stejné, jako ty uvnitř počítače, pouze každá barevná složka je o jeden bit širší. Protože je potřeba časovat některé části obvodu celkem svižně, je karta zajímavým mixem obvodů 74S, 74F a 74LS. Kdo by se chtěl podívat na schéma, tady je.
Tak, jako u paměťových karet, jsme zatím udělali jen malou sérii desek, a ty jsme si hned rozebrali. Avšak, kdo byste měl zájem o desku nebo Gerber data, napište Mikešovi nebo mně, případně dejte příspěvek do diskuse pod článkem. Určitě budeme ještě jednu malou sérii desek dělat, počítačů MZ-2500 je mezi námi více a jen málo z nich má tuto zajímavou kartu ve výbavě, takže je potřeba je doplnit;-)
teď už jen implementovat GSX-80 tedy grafiku pro CP/M
http://www.autometer.de/unix4fun/z80pack/
je tam spousta zajímavého materiálu a dokumentace
printscreeny
http://www.autometer.de/unix4fun/z80pack/screenshots/gsx80.html