V sobotu 6.2.2016 jsme se s Radkem Sukem, Michalem Medkem a Milanem Tušerem sešli v hotelu Žákova hora v Herálci na menší akci, jejímž hlavní úkolem bylo postavit 38 let starý mikropočítač SHARP MZ-40K. Tento poměrně netypický předchůdce řady osobních počítačů SHARP MZ se začal prodávat v roce 1978 jako stavebnice, kterou si každý majitel musel nejprve zapájet a sestavit. A právě jednu z těchto stavebnic, dosud nesestavenou, Radek koupil nedávno na eBay a rozhodl se ji obětovat na oltář společné zábavy. Dalším úkolem akce bylo probrat situaci okolo 8-bitových Sharp mikropočítačů v dnešní době a naplánovat nějaký další společně koordinovaný postup.
Sešli jsme se, díky mému lehce pozdnímu příjezdu, něco po 15 hodině. Cesta do Herálce mně krapet zaskočila. Všude jinde to vypadalo na jaro, na teploměru 6 stupňů, ale posledních 10 km cesty lesem byl sníh a náledí. Musel jsem jet celkem opatrně.
Jak se ukázalo, všichni ostatní už byli na místě. Brzy bylo jasné, že jsme se ocitli na místě s největší koncentrací Sharp MZ-40K na světě. Radek kromě stavebnice k postavení měl ještě jednou nesestavenou a jednu hotovou a já s sebou vzal v podstatě to stejné,
Víceméně hned jsme se pustili do práce. Radek pročítal manuál a chystal součástky, Mikeš pájel a já s Uunkem jsme fotili a kibicovali . Teda na studiu manuálu trval Radek spíše ze začátku, kdy jsme si z něj dělali legraci, že to není potřeba. Až to bylo potřeba, už byl manuál bokem, což se nám trochu vymstilo. Stavba šla totiž hladce až do okamžiku, kdy jsme zapájeli s Mikešem všechny tlačítka a dali si dost práce s jejich narovnáním. Zjistili jsme totiž, že pod tlačítka měl přijít plech, který je současně drží a rovná. Naštěstí je Mikeš stejně dobrý v pájení i odpájení a tak byly tlačítka poměrně rychle zase venku.
Chvíli po večeři, někdy okolo deváté hodiny večer bylo hotovo. Pak přišla ta chvíle, kdy jsme čekali, zda se ze součástek uvolní magický kouř a světe se div se, prošlo nám to a SHARP MZ-40K šlapal na první zapojení.
Sharp MZ-40K je poměrně atypický hned v několika věcech. Jednak se dost vymyká z celé pozdější řady počítačů MZ-80K, MZ-80A, MZ-80B, MZ-700, MZ-800, …, protože je to počítač jednodeskový. Nemá tedy žádnou obrazovku ani monitor, vše se odehrává na malé hexa klávesnici a displeji. Důležitý je reproduktor, protože počítač je to veskrze hudební. V tom se také skrývá poměrně velký zádrhel, hudebnost je zde na úkor univerzálnosti. Veškeré programování se tak omezuje na programování skladeb pro přehrávání a některé aplikace předem umístěné v ROM, jako jsou hodiny, tarifikace telefonních hovorů apod. K základnímu kitu se prodávaly další rozšiřující kity, kde byla obsažena hudební “klaviatura” nebo různé senzory. Druhou atypičností proti pozdějším počítačům řady MZ je použitý procesor. Nejedná se o Zilog Z80, ale 4-bitový procesor Fujitsu MB8843 s integrovanou 1 kB ROM, 64 slovy 4-bitové RAM a 37 I/O piny v pouzdru DIP42. Integrovaná ROM se bohužel nedá vyčíst, nebo nevíme jak na to, a je tak dost těžké udělat repliku, byť plány jak to obejít jsou.
Trochu jsme si pohráli a pustili se do debaty okolo dalších Sharp věcí. Primárně se řeč točila okolo expanzního boxu na více rozšiřujících interface pro MZ-800. Máme už všichni docela dost replik i karet z dob minulých a není je jak zapojit. Sharp MZ-800 totiž má pouze dvě pozice na karty a z toho je ještě jedna skrytá. Shodli jsme se na tom, že by rozšiřující “budka” rozhodně měla být kompatibilní se stávajícími kartami, ale současně by měla i přinášet možnost zapojit karty nové, ke kterým my bylo potřeba přivést ještě další signály zevnitř Sharpa a být schopen monitorovat stav GDG, aby nemohlo docházet ke kolizím. Radek slíbil vyzkoušet nějaké možnosti fyzického vyvedení těchto signálů tak, aby to bylo technicky realizovatelné i pro relativně běžné uživatele a bez “řezání” nebo velkého pájení do Sharpa. S tím jsme se víceméně rozešli. Bylo už po půlnoci, obsluha restaurace vypadala, že by šla už také spát a Mikeš to měl domů nějakých 180 km. Ostatní jsme naštěstí spali na místě, fakt jsem Michalovi nezáviděl.
Na moji plánovanou přednášku na téma Unikarta, její konfigurace a programování už nedošlo. Ve stručnosti jsme něco probrali ráno u snídaně a dokumentaci, kterou jsem si k těmto účelům připravil, dám v dohledné době v nějaké srozumitelné podobě k dispozici na blog.
Na akci jsme samozřejmě hojně fotili, ne každý den stavíte 38 let starý mikropočítač, tak jsem se snažil vše zdokumentovat. Na fotky se můžete kouknout tady:
https://goo.gl/photos/x4NbADiKqnD7thZg7
A krátké video, abyste věřili, že to fakt funguje 😉
Ja tam byl, jedl, pil
a skladal a povidal,
proste bylo to super.
A nemusim litovat, ze bych chybel.
P.S. A domu jsem dorazil v pohode 😉
Ja tam take byl, jedl a pil a jsem rad, ze nas tam bylo tak malo. Alespon jsem sedel v prvni rade a videl odborniky v akci pekne zblizka. Pro zacinajici pajece je skutecne poucne, jak to delaji mistri (tedy pokud se cteni manualu neopozdi za realizaci :-)). Ale diky tomu jsem mohl prispet ke spolecnemu dilu odsavackou. Mikes parkrat „vystrelil“, tlacitka byla fuc a jelo se znovu, lepe a radostneji. Musim rict, ze by me nikdy nenapadlo, ze Mikes k pajeni nepotrebuje svetlo :-D. Diky kluci!
Pěkná práce … a podle fotek to vypadá na prima akcičku a že jste si to náramně užívali 🙂 škoda že jsem musel být v práci, tak třeba příště.
Take jsem tam byl a bylo to super odpoledne a pekny vecer. Skoda jen, ze to tak rychle ubehlo.
a ja tam nebyl a jsem z toho smutny…
Kluci, a co výsledek?
Jelikož je to hudební/zvuková mašinka, tak by to chtělo kromě výborné fotodokumentace montáže (a tím přiblížení feelingu akce 😉 ještě i nějakou audio nebo video nahrávku, co ta „věc“ umí.
No, natocil jsem jen jedno kratke video. Tady je:
https://youtu.be/KAX-kcJ3kVo
prima, dík 😉
I looks like you had a great time! It is interesting to see this computer in action.
By the way, first two replies resemble a common Russian tales ending „И я там был, мед-пиво пил, по усам текло, да в рот не попало“, I am wondering if you have similar in Czech?
Sure we do. Rember there was a lot of Russian tales in TV during my childhood. And also the base for some Slovanian stories is smilar. One of the most favorite is „Морозко“ http://www.csfd.cz/film/33582-mrazik/prehled/, which has to be on TV on all channels during Christmas.
Slavná SHARP čtyřka v akci – gratuluji k výsledku. I fotky jsou super Martine.
Very nice! I’ve made a Sharp MZ-page on facebook: https://www.facebook.com/SharpMZ/
Jistě skvělá akce, ale blog s ní doufám neskončil… Není již tak trochu čas na nějaký další zajímavý příspěvek?