Náhrada ZX Spectrum 48K bez ULA – Harlequin

Chris Smith vydal v roce 2010 velmi zajímavou knížku The ZX Spectrum ULA. Zabývá se reverzním inženýrstvím tohoto, dnes již poměrně vzácného, čipu. Chris navrhnul a postavil na breadboardu počítač Harlequin z diskrétních součástek, který je plně kompatibilní se ZX Spectrum. Na jeho základě navrhl Don Superfo desku, která se dá použít jako náhrada do nefunkčního ZX Spectrum 48K (gumák). Ingo Truppel a José Leandro Novellón Martínez pak zorganizovali hromadnou výrobu desek, kde vzniklo několik revizí.

Harlequin_RevD_Martin_final   Harlequin_RevD_Martin_final_back

Moje deska je revize D, mám ji už od roku 2012, takže si vyžádala pár drobných úprav na spodní straně, nicméně nic složitého a funguje perfektně. Všechny montážní otvory i konektory perfektně pasují do gumáka, kam jsem si desku i zabudoval místo jedné mrtvolky s vadnou ULA. Jediný rozdíl je na zadní straně, kde je navíc 8-pinový miniDIN s RGB a audio pro připojení na SCART. Zatím jsem neměl odvahu vyřezat do skříňky gumáka otvor pro miniDIN, tak používám obvykle kompozit a miniDIN je hezky schovaný uvnitř Mrkající veselý obličej

Harlequin_RevD_Martin_in_case   Harlequin_RevD_AV-connectors_Martin

Jak je ULA nahrazená diskrétní logikou, tak bylo potřeba RGB výstup upravit na kompozit. Autoři za tímto účelem použili převodník RGB na PAL AD724J, který je tak u mně jedinou SMD součástkou na desce. V pozdější verzi autoři přidali ještě měničový zdroj, který se méně zahřívá. Nutno však říci, že Harlequin osazený CMOS TTL logikou má spotřebu asi 150 mA, což je velmi pěkné. Osobně se mi nelíbí spíše Graetzův můstek osazený hned za napájecím konektorem, který umožňuje napájet Harlequin ze zdroje s libovolnou polaritou. Je na něm celkem úbytek a hřeje se, byť při té malé spotřebě to není nijak dramatické.

Harlequin_RevD_DC-connector_Martin   Harlequin_RevD_speaker_Martin

Pokud knížku The ZX Spectrum ULA ještě nemáte a zajímá vás návrh hardwaru, určitě doporučuju zakoupit, je to velice zajímavé čtení. Podklady pro výrobu jsou volně k dispozici a Radek Suk nedávno organizoval výrobu desek, takže mně doma čeká na osazení ještě deska rev.F, ale nijak se do toho zatím neženu, rozdílů je málo. Zajímavější jsou další nové klony, které se v poslední době objevily a v podstatě mně vyprovokovali oprášit tento starší projekt. Napíšu o nich snad brzy a pokusím se i o jakési  subjektivní srovnání.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX Spectrum se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů: Náhrada ZX Spectrum 48K bez ULA – Harlequin

  1. Boboo napsal:

    Na prelome 90. rokov bol publikovany klon ZX Spectra v AR-B (Modre) tiez nakomplet s pouzitim hradiel. Doska bola obrovska a autor uviedol, ze dosku nebolo mozne vyrobit v sucastnou (v tedy) technologiou. 😉

  2. Martin napsal:

    Ahoj, myslíš Mistrum? https://www.8bity.cz/2012/replika-osobniho-mikropocitace-mistrum/ Na tom se začalo dělat, ale nějak to usnulo, nejsou kapacity 😉 Navíc si u Mistrum nejsem jist časováním, ale skoro bych řekl, že proti 48K ULA úplně přesné nebude, zatímco u Harlequina je.

    • Boboo napsal:

      Ano, to je ono, nevsimol som si, ze si sa o tejto veci na svojej stranke zmienoval 🙂

    • Radek napsal:

      Ono to Mistrum neusnulo jako Sipkova Ruzenka ale kazdy pulrok se na to podivam a vzapeti odlozim. Moc neverim ze to bude spolehlive fungovat. Pri prekleslovani, hlavne konce desky je videt ze absolutne nesedi deska a schema. Jsou tam hazardni stavy. Jsou lepsi projekty a tak delam na lepsich. Casem se k nemu ale vratim. Jinak podle mne zadny klon nedela presne casovani jako ZX48 a to vcetne Harelquin. Vetsinou se spokoji se stejnym casovanim INT. Skoro vzdy je jinak udelano vycitani zobrazovanych dat.

  3. Hannibal napsal:

    A ako je to so simulovaným zvukom, panstvo..?

  4. Tomáš M. napsal:

    Škoda, že nedokázali (?) skloubit RGB i kompozitní do jednoho konektoru, tak jako to má třebas Sega Mega Drive. Nelíbí se mi vrtat díry do dnes již muzejního těla gumáka, i když je jich na světě asi více než dost.

    • Martin napsal:

      No a právě proto to zatím nemám vyvrtané. Naštěstí je to fakt udělané tak, že jde case v pohodě zavřít a konektor zůstane jen nepřístupně zavřený vevnitř.

  5. kelley napsal:

    Pokud máte funkční ULA a potřebujete náhradu například kvůli zničenému DPS, je tu Jiiirův ZX Sparrow. Taky sedí v původní krabici perfektně.

  6. ProNetix napsal:

    Zdravim,
    A je mozne sa v dnesnej dobe dostat k niektorej variante DPS ?

  7. omikron napsal:

    A emuluje to i sněžení?

  8. omikron napsal:

    Docela bych bral tu poslední G verzi + ten doplněk na 128K.
    Nemá někdo desky?

  9. Pingback: Náhrada ZX Spectrum 128K bez ULA – Harlequin 128K | Martinův 8-bitový blog

  10. Boboo napsal:

    Mna Harlequin 48k dost zaujal, preto som si ho kupil z e-shopu Byte Delight aby som nemusel zhanat suciastky po celom svete. Pri osadzovani som zistil, ze chyba jeden socket a dva rezistory, co nebol az taky problem. Prekvapenie prislo po zapnuti Harlequin-a, biela obrazovka a farebne preblikujuce stvorceky. Povodne som si myslel, ze je to Z80, co bola uz pouzita, nakoniec som zistil, ze odpaleny bol decoder 74HC138. Prevdepodobne spatna manipulacia od dodavatela. Tolko moja skusenost.

  11. Pingback: Náhrada desky ZX Spectrum s CPLD místo ULA – Sizif-512 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *