Zárodky tohoto projektu si pamatuji už z BYTEFEST 2012. Jiiira postupnou evolucí navrhnul a zkonstruoval desku kompatibilní se ZX Spectrum 48k, kterou nazval Sparrow LITE. Cíl byl od počátku jasný – navrhnout desku, která by se dala použít tam, kde je původní deska již tak poničená, že je nepoužitelná a zachránit tak gumáka či plusko. Ovšem je potřeba, aby původní ULA zůstala funkční. A povedlo se, Sparrow LITE je na světě.
Pokud si správně pamatuju, na počátku byla lehká Jiiirova frustrace z toho, že by byla potřeba náhradní deska za ty, které doslouží, a je spousta lidí, co by to pro ně byla brnkačka, ale všichni to mají na háku. Tak se začal učit a samozřejmě všechny začátky jsou těžké. První prototyp, označený číslem 0, byl na dvou deskách spojených konektorem a na BYTEFESTu 2012 moc nefungoval.
Ovšem Jiiira se nevzdal, a tak v létě 2014 spatřil světlo světa prototyp 1, který byl plně funkční. Kromě ULA a klasické Z80 není na desce moc obvodů. Dynamickou RAM nahradil Jiiira dostupnějšími statickými RAM, paměť ROM je ve Flash čipu, takže je snadno přeprogramovatelná a navíc můžete volit banku pomocí DIP přepínačů a tím snadno měnit obsah ROM. Video obvody jsou zapojeny stejně, jako ve Speccy a používají LM1889, některou potřebnou logiku nahradil Jiiira malým CPLD Altera EPM3032. Osobně z tohoto kroku nejsem úplně nadšený, myslím, že by šel vyřešit standardní logikou, byť za použití více IO, které by se na desku předpokládám vešly. Byť je Altera EPM3032 nebo 3064 zatím celkem dostupná, mám trochu strach z budoucnosti.
Jako zdroj byla použita čínská destička z eBay, aby gumák moc netopil. V další verzi prototyp 2 už byl měnič integrován přímo na desce, byly upraveny a posíleny zejména cesty napájení a Jiiira experimentoval s měničem na 12V.
U tohoto prototypu jsem měl ještě problém s kvalitou obrazu, res. jakousi mřížkou v obraze, která se ukázala být způsobená částečně vadnými LM1889.
S pokusy s 12V zdrojem nebyl Jiiira moc spokojen, tak nechal původní modul, opět drobně poladil a vylepšil cesty na DPS a světlo světa spatřil prototyp 3.
Z tohoto posledního prototypu se po pár drobných úpravách stala finální verze. Všechno funguje, pěkně pasuje do krabičky, jen místo TV výstupu je kompozit, což je určitě praktičtější. Jestli máte nějaký mrtvý Sinclair ZX Spectrum 48K s funkční ULA, máte šanci jej znovu přivést k životu a zmodernizovat. Pokud použijete CMOS procesor, je spotřeba velmi nízká, nic netopí, nehřeje se, pohoda.
Časem by snad Sparrow mohl být k dispozici u Nobyho v eShopu. Zatím zkuste prudit Jiiiru
No ono to s tím měničem na 12V ani nebylo tak, že by Jiiira nebyl spokojen, spíš že ten původní integrovaný měnič byl dost drahý (135Kč). Takže ho nahradil (na můj popud 😉 ) destičkou s MC34063… Ale myslím že je možo osadit obě verze.
Ta Altera mi tam taky moc nevoní, ale funguje to.
Mně říkal, že mu to právě nějak moc nechodilo, resp. způsobovalo horší obraz. Já to zkoušel zbastlit, použil jsem jinou cívku a chodí mi to docela dobře. Jen ta cívka, co jsem měl doma, je trochu obluda, je to vidět na fotce.
Jo, tak to jsem ani nevěděl že mu to blblo. Mně se ten měnič totiž nechtělo kupovat, tak jsem tam tu MC34063 nabastlil na malou univerzální destičku a vrazil to do toho prostoru mezi plošňák a předek Spectra a když to Jiiira viděl, tak ze mě tahal rozumy, co to tam mám a jak to mám zapojený 🙂 Můj Sparrow
To mi nechodilo něco jinýho – destička s MC34063 je teprve v přípravě…
Pingback: Další náhrada desky do “gumáka”– Just Speccy 128K | Martinův 8-bitový blog
Pingback: JAKÝ BYL BYTEFEST 2015 » FACTOR6
Pingback: Náhrada desky ZX Spectrum s CPLD místo ULA – Sizif-512 | Martinův 8-bitový blog