Tak jsem se zase nechal nachytat 🙂 a tréninkově jsem si zapájel, odpájel a opět zapájel čip CL-GD5428 v pouzdru PQFP-160. Chybami se člověk učí. Normálně je na pouzdru důlek nebo tečka nebo jinak zkosený roh, zkrátka něco, co Vám ukáže, kde je pin 1. Můj čip toto označení ale neměl. Kouknul jsem na net, nasbíral nějaké obrázky a zhodnotil, že když koukám na označení čipu tak, aby bylo čitelné, tak je pin 1 vlevo dole. Chyba lávky 🙂 No schválně, poznáte orientaci, poradíte mi, kde jsem udělal chybu?
Nelekejte se těch zdvihnutých a překřížených pinů vlevo, to jsem si jen ujasňoval, jak se věci mají 🙂 a podle napájecích pinů, které jsou uvnitř čipu propojené, jsem zhodnotil, že mám čip osazený špatně. Proměřovat napájecí piny před pájením mně nenapadlo a došlo na ně ve chvíli, kdy jsem zkoumal, proč čip topí, místo toho aby kreslil hezké obrázky. O tom kam a jak jsem ho použil si povíme příště.
Tak co, kdo mi poradí, kde je pin 1?
—–
Update: Správná odpověď je, že pin 1 je tam, kde je na pouzdru značka A1, tedy vpravo dole a piny 2, 3, … pokračují nahoru (když koukám na čip tak, že je označení čitelné). Ale z toho označení by mě to nenapadlo a spíš bych tipoval, že Číňani nějak přeznačili čipy bůví odkud. Rozhodně si z toho beru poučení, že příště u takto nejasných obvodů budu nejdříve měřit a teprve potom pájet. 🙂
Zkusil bych vychazet z dokumentu http://www.cirrus.com/cn/pubs/misc/PackageGuide5.pdf a http://www.ic72.com/pdf_file/-/22759.pdf
a orientaci pinu 1 bych urcil podle A1.
No, ty dokumenty jsem samozrejme prostudoval, ale nic o tom, ze A1 nebo 25 na pouzdru znamena nejakou konkretni polohu jsem tam nenasel. Vsude se ohani teckou u pinu 1. Nebo jsem slepy?
Myslim ze mas nejak spatne oznaceny chip. Jedine logicke vysvetleni je ze je to „zmetek“ a to takovy ze to nekdo spatne oznacil a tak se to „vyhodilo“ a nekdo se k tomu dostal a ted to prodava.
Jo, tak k tomu zaveru jsem taky dosel. Treba jeste nekdo prijde na to, ze jsem neco prehlidnul.
Tie prelisi byvaju akurat na miestach kde pin 1 nieje. Takze By som povedal ze je to na prvom obrazku posledny pin z vrchnej vodorovnej rady. Iked podla toho co je v tom dokumente co si postoval by som typoval A1.
Tak si vyber 😉
Jsi nejbliz, gratuluji. 1 je opravdu u toho A1, ale moc logiku to nema 😉
Podle me popis je hodne osidny na urceni orientace. Lepsi je prave mereni napajeni, nebo podle NC pinu protoze bezny IO pin se pozna vetsinou diodovym testem.
Jinak hadam ze to bude grafika do GBA1000 🙂
Ty NC piny jsou taky dobrej napad, tech IO je obvykle moc, priste, kdyz si nebudu jistej to radeji promerim. Ted mne to fakt nenapadlo. Jeste, ze brouky obvykle kupuju po dvou, po te, jak pekne topil bych ho do desky vracet nechtel 😉
no a fakt neni zadna znacka ani zespodu? 🙂
No, tim jsem vas nechtel mast. Zaspodu byly pekne diagonalne tri tecky a ta nejvic u kraje byla prave u tohot zdanliveho pinu 1. Chyba lavky 😉 Priste, kdyz to neni uplne jasne, tak merim, chybami se clovek uci.
Martine, obdivuju jak jsi jej dokazal odpajet a zase dostat zpet bez ztraty kyticky. Ja mam zkusenost, ze pri necem takovem prakticky vzdy znicim desku a zacnou se mi loupat ty medene pasky.
Ahoj, zpatky jsem nepajel ten samy obvod. Sice by to asi slo, ale pote, co jsem se o nej spalil 😉 uz jsem mu moc neduveroval. Ale vypajeni samo o sobe je naprosto v pohode, pouzivam ChipQuik http://cz.farnell.com/chip-quik/smd1nl/kit-smd-removal-pb-free/dp/1850218. Je to sice drahy jak potvora, ale jde to tim naprosto hladce.
No ja z uspechom pouzivam stary olovnaty cin. Ked mam nastavenu teplotu pajky na bezolovnate pajky tak mu chvylu trva kym zatvrdne.
Já používám olovnatý cín normálně 🙂 Ten ChipQuik má tu výhodu, že rozpustí i normální cín a přinutí ho vydržet tekutý do cca 90 C, což je dobré v tom, že neriskuješ tepelný „odchod“ součástek, pokud je chceš zachránit. A jde to fakt jako po másle. Ty pájecí teploty pro bezolovo mi přijdou na toto hodně vysoko.
No ja som dostal k pajkovacej stanici pol kila bezolovnateho tak co mam ho vyhodit?
Navyse lepsie chyta na „pochromovane“ konektory.
Me na to staci horkovzduch, doma klidne opalovaci pistole snastavitelnou teplotou a proudem vzduchu. Okolo maximalne oblepim kaptonkou, nastavim mirnej proud, teplotu tak 400 , Pinzetou podrzim za jeden vyvod a pockam nez se integrac pusti. Uspesne tahle menim i velky svaby v satelitech s jemnou rozteci.
Pingback: Grafická karta pro GBA1000 – Picasso II do Zorro II naplocho | Martinův 8-bitový blog