Znáte to všichni, starý dobrý disk jednou doslouží. Někdy se ozve známý zvuk, kdy se hlavičky snaží marně najet na stopu, někdy jen tak cvaká a někdy se disk ani neroztočí. Obávám se, že podobný osud, dříve či později, potká všechny starší disky s rotačními plotnami. Koupit dnes nový SCSI disk se starším 50-pinovým SCSI-2 rozhraním už se asi nedá. Jako náhradu lze někde použít adaptér nebo některá profesionální řešení, které jsou ale velmi drahá. Dostupnější variantou je Aztec Monster od Stratos Technology, ale mně zaujal, resp. Krupkaj mně upozornil na codes/src SCSI2SD. Dá se zakoupit za relativně dostupnou cenu, ale hlavně je dobře zdokumentovaný a software pod licencí GPL, takže se dá snadno postavit. A z čeho jiného by měl mít člověk větší radost, než z něčeho, co si sám postaví, že?
SCSI2SD je založené na Cypress PSoC 5LP, což je poměrně výkonná a moderní součástka, zahrnující v sobě kombinaci klasického MCU a analogových i digitální konfigurovatelných bloků (podobně jako FPGA). Jeho použití slibuje, že by se SCSI2SD mohlo s dalším vývojem firmwaru stát velice zajímavou periferií.
Desky jsem nechal klasicky udělat v Číně, posháněl součástky a vše dal poměrně snadno do kupy. Pravda, není mi jasné, proč autor použil kondenzátory formátu 0402, které už jsou fakt docela malé a nepájí se ručně úplně příjemně. 0603 by nezabraly, z pohledu formátu použité desky, o moc více místa, ale pájí se o dost lépe. Ostatní součástky jsou v pohodě.
Druhý drobný zádrhel byl v programování. Než jsem objednal desky, jen tak zběžně jsem kouknul na přítomnost JTAG a podpory ULINK, ovšem v praxi jsem narazil. Nepodařilo se mi naprogramovat všechny paměťové oblasti. Chvíli jsem si s tím hrál, ale pak jsem rezignoval, šáhnul hlouběji do kapsy a zakoupil Miniprog3. Pak už šlo všechno hladce.
SCSI2SD se programuje tak, že přes Miniprog3 se nahraje do PSoC pouze bootloader a jeho prostřednictvím pak už může každý uživatel nahrát, upgradovat a konfigurovat firmware snadno prostřednictvím USB a jednoduchých utilit. Jejich prostřednictvím jde nastavit množství parametrů, včetně ID, jména disku, velikosti apod.
Po naprogramování bootloaderu přes Miniprog3, naprogramování a nakonfigurování firmware přes USB a připojení k PC už mně přivítal Adaptec AHA-2940 pohodovou detekcí zařízení. Vše jsem zkoušel zatím jen na PC a v DOS, protože v 64-bitových Windows 7 se mi nepodařilo zprovoznit SCSI ovladače nijak stabilně. V DOS vše šlapalo k mojí spokojenosti, pokud tedy pominu výkon, který jsem naměřil o něco nižší než autor. Na druhou stranu nutno poznamenat, že jsem používal pouze 512 bytové sektory a firmware 3.6-RC1. Určitě udělám ještě další pokusy a hlavně na Apple a Atari, kvůli kterým jsem to celé vlastně stavěl.
Hotový SCSI2SD má díry shodně s 3.5″ SCSI diskem, takže by měl bez problému jít umístit do zařízení, které používá 3.5″ disky, pokud je uchycení zespodu a ne z boku. Pro uchycení z boku je nutné použít nějaký bracket, jako např. zde.
Kdo by měl zájem o konstrukci, vše je pěkně popsáno na webu autora, lze tam koupit hotový výrobek i jen desku. Součástky lze snadno koupit u běžných dodavatelů, kromě napěťového regulátoru, ale autor už připravil novější verzi desky 4.2b, která používá nastavitelnou verzi regulátoru LD1117DTTR místo pevných 2.85V. Já jsem použil regulátor v pouzdru SOT-223 místo DPAK a jde to také. Kdyby chtěl někdo desku naprogramovat, tak Miniprog3 už mám a rád naprogramuju.
jeeeeee jezka hracka a prvni u ktere jsem ochoten stravit SMD soucasky
ze bi se implemetovalo SCSI do SAPI-1 …… 🙂
Existuje i diskretni varianta http://n8vem-sbc.pbworks.com/w/browse/#view=ViewFolder¶m=SCSI2IDE, ovsem, ze by melo SAPI SCSI radic jsem zatim neslysel 😉
ty jsi takovy soukromnik, ze ani nereknes, ze neco objednavas. urco bych se pridal…
Eh, sorry, jsem to psal sem http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=75&t=1750, priste Te pridam na svuj mail shortlist 😉
Pingback: ZoomFloppy – připojení Commodore disketovky k PC přes USB | Martinův 8-bitový blog
Pingback: Replika Sharp MZ-1E30 – připojení SASI disku k MZ-2500/2800 | Martinův 8-bitový blog