Tato konstrukce patří k dalším, které jsem vlastně ani moc nechtěl stavět , protože má na mně přece jen moc bitů. Ale seznámil jsem se s Martinem Dostálem (Doda) a ten měl navíc desku. A tak se to prostě zase rozjelo. Minimig je hardwarový emulátor počítačů Commodore Amiga 500/600. Nejedná se vůbec o nový projekt. Denis van Weeren na něm pracoval od roku 2005 a pod GNU General Public Licence byl uvolněn v roce 2007, takže je poměrně vychytaný a svoji práci dělá skvěle.
Základem je FPGA Xilinx Spartan-3, ke kterému je připojený skutečný procesor 68000, systémová RAM 2 MB a PIC řadič zajišťující obsluhu SD karty a nahrávání konfigurace do FPGA. Minimig obsahuje klasické PS/2 konektory pro připojení myši a klávesnice, VGA výstup, zvukový 3.5″ stereo výstup, sériovou linku a 2 porty pro připojení klasického Amiga joysticku. Procesor, pravda, není v klasickém DIP, ale 3.3V PQFP provedení. Stejně tak většina ostatních součástek je SMT, ale abych se přiznal, tak ve chvíli, kdy se nejedná o nějakou repliku, tak mám tuto technologii docela rád. Pájení jde obvykle rychle, trochu zdržují jedině kvanta dvouvývodových pasiv. Minimig má naštěstí hodně velké součástky 0805, takže se osazuje docela pohodlně.
Standardní verze Minimig je osazena 2 MB asynchronní paměti SRAM. To je více než mohla mít standardně Amiga 500 či 600, ale je potřeba počítat s tím, že 512 kB je využito jako „ROM“ a načte se sem vybraný Kickstart z SD karty a dalších 512 kB lze využít pro Action Replay, takže Vám nakonec zbude jen ten základní 1 MB.
Další hardware Amigy je simulován v FPGA. Konfigurace není fixní, ale načítá se při staru z SD karty. O načtení konfigurace se stará, poměrně jednoduchý, mikro kontrolér PIC18LF252. Frekvence CPU je normálně 7.09 MHz, ale v turbo režimu zvládá překvapivě i 16 MHz CPU na Amigu závratných 49.63 MHz.
Pokud byste si mysleli, že to je všechno, jste na omylu. Váš Minimig můžete snadno ještě vylepšit. Můžete přidat další 2 MB RAM nebo vyměnit PIC za výkonnější ARM kontrolér.
Upgrade RAM není úplně triviální záležitost. Na rozdíl od standardního pájení SMD je tady potřeba opravdu hodně pečlivosti. Paměti se totiž osazují nahoru na ty již osazené na základní desce (velmi pěkný návod např. zde) a pouze CS mají vyvedené na Spare-IO konektor, který je k tomuto účelu využit. Tím si, bohužel, zabráníte ve využití Spare-IO k jiným účelům, jako je například připojení SD karty pro některé alternativní konfigurace. Ovšem získáte 4 MB RAM pro Vaši Amigu a tím například možnost celkem slušného využití WHDLoad. Je otázka, jak moc má WHDLoad smysl, pokud máte k dispozici až 4 poměrně rychlé floppy mechaniky, ale já má WHDLoad rád a z virtuálních floppy spouštím jen hry, které pro WHDLoad nemám, nebo z nějakých důvodů nefungují. Pokud nejste skalní Amigisté, tak jako já, tak WHDLoad je skvělý program, který umožňuje spouštění programů (převážně her) z pevného disku.
Po rozšíření RAM jsem zatoužil pro zrychlení diskových operací. PIC použitý v Minimigu totiž zpočátku podporoval jen simulaci disketových mechanik, později se objevil ARM kontrolér nahrazující PIC s podporou virtuálních pevných disků a rozšířenou podporou disket. Update PIC firmware později doplnil i tyto funkce, ale použitý PIC není nejrychlejší. Výměna za ARM tak přináší poměrně pěkné zrychlení práce. Žádné desky však nebyly k mání a hotový ARM kontrolér vycházel na netu na docela balík. Naštěstí autor Jakub Bednarski (Yaqube) zveřejnil kompletní dokumentaci. Tak nebyl velký problém zorganizovat výrobu 10 desek a dát do kupy sady součástek, po kterých se jen zaprášilo.
Hned po prvním zapojení ARM kontroléru mně překvapilo, jak moc se vše zrychlí. Start systému je opravdu raketový a načítání virtuálních disket i pevných disků báječné. To vše za asi třetinovou cenu, proti ceně u Amiga prodejců na webu. Kdo máte Minimig a nemáte ARM, neváhejte a jděte do toho, není co řešit.
Pro Minimig jsem pořešil i „krabičku“. Nechal jsem si laserem vyříznout plexi se zakulacenými rohy a montážními otvory v rozích, doplnil jsem montážní sloupky, pár šroubků, průhledné nožičky a s výsledkem jsem docela spokojený.
Jako „neAmigista“ jsem se samozřejmě potýkal a stále potýkám se spoustou problémů. Tady mi hodně pomohl Doda a skvělý Amigaportal a jeho fórum, kde najdete spoustu zapálených Amigistů ochotných pomoci.
No, zvažte sami, nestojí všechny ty Amiga pecky za to?
Zdravim, da se deska koupit nebo jen stahnout brd a nechat vyrobit? Vypada to skvele, ze bych zavzpominal na stary casy.. 🙂 diky
Aktualne asi jen to BRD nebo Gerber a nechat udelat v prototypovce. Nebo koupit hotove. Ale stoji to pak docela balik. Spartan 3 se dnes uz take hure shani.
Nádherné!!! Viem o Minimigu už velmi dávno – som bývalý „amigista“ a Amigy ma držali až do roku 2002…
Priznám sa, aj som o Minimigu uvažoval, no nádskok vtedy už WinXP oproti AmigaOS3.9, ktorého BB2 vyšiel (myslím) okolo r.2002 bol tak markantný, že nebolo čo riešiť a voľba počítača bola v tomto prípade pre každého, kto triezvo uvažuje jednoznačná. A to nehovorím o cene HW, ktorý je pri Amige s terajším OS4.2+Sam stále v porovnaní s PC astronomicky vysoký – pričom možnosti využitia oproti PC relatívne slabé.
Neviem – pokiaľ ide o Minimig, záleží naozaj od toho, kto v tom čo hľadá. Kto chce mať doma železo s AOS, a je „skalný“, tak asi nezaváha. Osobne však viem(a z času na čas sa s tým pohrám), že lacnejšie a pohodlnejšie je WinUAE. Takáto „Amiga“ nič nestojí a každý si zloží svoju High-ENDovú cfg podľa svojho gusta. A ak ho to prestane baviť, stlačí proste DELETE a hotovo, čo by v prípade Minimigu bola škoda, lebo je to naozaj vydarený kus HW s geniálnym nápadom…
🙂
par sialencou na tom rozchodilo ZXspektrum a podobne veci. Len vtedy sa nepouziva ten 68000 cpu.
Par pripomoenok k textu.
A600 vpohode zvladala 2M chipram (+8M fastram+1.5M slow-fast)
Detto Amiga 500/500+ Len pri A500 bolo treba vymenit jeden obvod.
Tak tohle by se mi taky libilo… minuly vikend jsem to opet videl v provozu a pro nas neAmigisty idealni hracka…
Myslite ze by se seslo dost lidi aby se vyplatilo udelat serii desek ?
Jo a libi se mi tam tam onen napis Never…. jen tam chybi jeste ta cast Grabthar’s hammer 😉
Spis zalezi na tom, jak by se daly sehnat soucastky. Co ja je kupoval, tak to vyjde jen o neco levneji nez kdyz to koupis hotove a pro hodne lidi je problem toto osadit. Jiny kafe je ARM controller, ten se vyplati a postavit se da za hubicku. Zkus pokoukat po soucastkach, na kolik by vysly, treba kapnes na lepsi dodavatele, hlavne ten Spartan je trochu zadrhel.
Zdravím
pěkná věcička, kdyby někdo takto udělal rozchodil emulaci Atari ST/TT/Falcon
to by byla paráda, je tu docela silná komunita stále!
…a co tohle nestacilo by ? Tento vikend ho predstavili autori na Atariade v Olomouci 😉
http://acp.atari.org/about_cz.html
Pekny, pekny. Cena taky pekna 🙁 Budu bedlive sledoval, jak se to bude vyvijte. Diky za tip.
Vidim, ze prichazim o hodne. Meli to tam fyzicky?
Jj presne tak meli to tam a predstavili to v chodu a bylo k tomu asi hodinovy povidani. A uz jsou dva z Olomouce co to maji fyzicky doma 🙂 tak pocitam ze budou casem taky referovat.
Jinak akce naprosto super a perfektni prostory proste moc pekny.
To mohlo byt zajimavy, skoda. Ale penez je to hodne. Musim chvili setrit, ted dost kravacim na Sharp 😉
where can I get the arm controller gerber? I need this add on for my unit..
There is documentation here https://www.amigaworld.de/hardware/minimig-arm-controller/ with links to PCB production. I could send you the gerber files, if you want it, just send me an email to martin theroundedsymbol 8bity dot cz.