Diskety jsou fajn, ale přece jen pevný disk je jiný komfort. Správné PC/XT má něco jako ST-506, ST-412 nebo ST-225, které mají úžasný zvuk. Už jen při jejich zapnutí a startovací sekvenci se uši každého retromaniaka tetelí blahem. Interface je obvykle MFM a je potřeba dát pozor na správné párování disku a řadiče, některé jsou RLL. V dnešní době bohužel tyto disky postupně umírají a tak se objevují řešení, jak připojit běžný IDE nebo CF disk k 8-bitové PC/XT ISA sběrnici. A to se hodí i pro moje „nové“ PC/XT.
XT-IDE v2
XT-IDE v2 je, jak sám název napovídá, už druhou reinkarnací XT-IDE. Jedná se o 8-bitovou ISA kartu, která umožňuje připojení 2 standardních IDE disků. Můžete tak k starším počítačům, jako je PC/XT, připojit „moderní“ IDE disky nebo Compact Flash karty.
Jako bonus je na desce UART, který umožňuje připojit a po standardní sériové lince obraz disku (.IMG) z jiného počítače a z něj např. nabootovat. Karta také obsahuje svojí vlastní EEPROM s odpovídajícím BIOSem, kterou umí obslužný software i programovat, takže není potřeba programátor a je možné kdykoli BIOS karty přeprogramovat. To se hodí např. i v případě, že chcete měnit konfiguraci. Existuje pěkný DOS software na změnu konfigurace karty, který umožňuje přímou modifikaci obrazu BIOSu karty.
Primárně je karta určena pro klasické „točivé“ IDE disky, se kterými funguje perfektně. Poradí si i s adaptéry IDE na Compact Flash, které koupíte od 30 Kč i s poštovným na eBay. Výběr CF karet je pak trochu složitější, nefungují úplně všechny, podle toho do jaké míry emulují ATA IDE rozhraní. Ale najít vhodnou není moc velký problém.
Za zmínku stojí i to, že celý projekt XT-IDE je Open Source a tedy všechny zdroje k hardwaru i softwaru jsou veřejné a využitelné pro další projekty, což přináší ovoce.
XT-CF Lite
James Pearce na základě XT-IDE vyrobil chytrou, a na použití velice pohodlnou, kartu, kterou nazval XT-CF-Lite. Karta umožňuje přímé připojení Compact Flash jako disku pro PC/XT. CF se navíc zastrkává přímo do zadního slotu PC, což je velice pohodlné a snadno to umožňuje výměnu dat mezi PC/XT a dalším počítačem. Ušetříte se tak pomalý sériový přenos nebo oblíbenou „diskotéku“ .
Karta je opět trochu citlivá na typ Compact Flash, ale James udělal upravenou verzi XT-IDE BIOS, který pracuje spolehlivě a bez problémů. A co je velice pěkné, James připravil i prodloužený zadní bracket s dírou pro Compact Flash, což umožňuje levnější výrobu plošného spoje. Hotový bracket i DPS je možné koupit přímo od Jamese za výrobní náklady.
XT-CF-Lite V4
Nebyl by to Sergey, aby nepřišel s vlastním vylepšením skvělého XT-CF-Lite. Sergey upravil desku tak, by používala pouze through hole komponenty, místo SMD. Pájení je tak výrazně jednodušší, byť nejsložitěji pájitelná součást – Compact Flash konektor – zůstala, protože je velmi obtížné sehnat jeho through hole provedení.
Sergey trochu zjednodušil i obvod LED a místo Flash EPROM dal menší EEPROM. Já stavěl ještě prototyp, kde byl lehce jiný rozteč pinů pro CF konektor, ale zapájet to šlo.
Sergey tuto drobnost již opravil a nyní od něj můžete koupit finální bezproblémové desky.
Multi I/O řadič a další možnosti
Pokud máte starší Multi I/O řadič, můžete i jej využít k připojení Compact Flash na 8-bitové PC/XT. Stačí k tomu Jamesův Lo-tech 8-bit ROM Board s Jamesovým upraveným XT-IDE BIOSem a nějaký IDE-CF adaptér.
James také připravuje XT-CFv3 inovovanou verzi svého předchozího Lo-tech XT-CFv2 Board. V některých počítačích byl problém s 3.3V CPLD a novější verze používá 5V kompatibilní XC9536-15VQG44C. To ovšem zase vypadá, že bude obtížnější sehnat.
Svoji vlastní verzi XT-IDE mají i Dangerous Prototypes a věřím, že díky otevřenosti celého projektu, se brzy objeví i další sympatické varianty a řešení.
Pěkný přehled aktuální řešení pro připojení disku najdete na Vintage Computer Forum.
Tak vidím, že nejsi troškař a vyzkoušel jsi téměř všechna IDE řešení pro XT :-). Fakt dobré.
Gratuluju, jak k super práci, tak k tomu, že je to tu snad jedinej osmibitovej blog, kterej nechcíp (obzvlášť když je venku tak horko) a kde se děje něco zajímavýho…
(když už i Fandal zrušil svůj blog… chjo)
Otázka (obecná): Jak moc komerce je potřeba k tomu, aby mohl nějakej fandovskej web dlouhodobě fungovat a autorovi nedošel čas, peníze, nápady, motivace, nebo všechno dohromady?
Ještě by to chtělo variantu kdy se CF kartou nahradí disk IDE v XT režimu, těchto disků je opravdu velmi málo. Například pro Olivetti Quaderno nebo disk na integrovaný řadič počítačů Commodore PC-10…
Ahoj, asi moc nechapu ten dotaz. Na to prece staci obycejna CF2IDE redukce a jen to ni zasunout CF kartu, ktera podporuje IDE rezim (coz neumi kazda). Nebo to nechapu?
skor opavne maloktora CF karta vie memory rezim ale ide vedia vsetky rozdiel je len aku verziu (PIO/DMA)
Jak uvádí Silicon, některé PC XT Olivetti Quaderno (Conner CP2010), Schnaider EuroPC (Kalok, WD,Miniscribe), Commodore PC-1, PC-10, Tandy,etc, měly disky „standardu XT-IDE“. Celé to vymyslel snad Seagate a i ten k tomu dělal příslušné řadiče do XT sběrnice. Poslední a nejlepší disk s tímto „heblem“ chodící je Seagate ST-351A/X. Uvedené počítače mají integrované kontroléry a nachystaný BIOS pro něj. V případě zájmu mám popis rozhraní pro EuroPC k dispozici( a lze jej stáhnout z FTP) Disk je pro příklad popsán zde: http://cdh.bsd.st/drives/seagate/ide/st351ax.txt
Prosím o popis připojení rozhraní pro EuroPC a ST-351A/X. Děkuji
To jsem nezkousel, takze budes muset googlit a nastudovat XTIDE Universal BIOS.
Na adresu kamarad67 zavináč seznam tečka cz
Za krátkých letních večerů to vyzkouším (až dobastlím komplet PMD85), na mém EuroPC, jestli bude CF karta chodit na konektoru pro HDD. To bude zase drátkování.
ahojte, na ziadnej stranke neviem najst kde to mozno kupit, objednat :/
Mám pro Vás nápad: Proč kupovat a stavět ROM karty umístěte XT-IDE BIOS do volného slotu pro ROM na Ethernet kartě. To by mělo podle mě chodit taky a ušetří to ISA slot.
To by samozrejme slo, ale zatim nemam v XT rozchozenou sitovou kartu, tak mi toto prislo jednodussi a takove flexibilnejsi.
Ona existuje 8bit karta typu Ethernet ? Doposud jsem viděl pouze 16bit ethernet kartu.
Chip Realtek RTL 8019 umí pracovat i 8bitově ale nikde jsem ho neviděl na kartě s 8bit BUS.
Ale jasan. Staci zagooglit. Typicky treba NE1000.
No jo , na NE1000 jsem úplně zapomněl, asi proto, že jsem NE1000 s RJ45 neviděl.
Leda použit AUI ale to by bylo monstrum. Už někdo stavěl 8bit síťovou karu ?
Nebo 3COM ETHERLINK II
taky D-link DE-220E pracuje 8-bit
Věřím, že pracuje jako 8bit ale je fyzicky velká jako 16bit a to by na postaveném XP přečuhavala. DE-220(mám jí doma) je kompatibilní s NE2000 a je PnP ale mám pouze drivery, které nejsou bohužel pro CPU 8088/86 . V manuálu píší, že je určená pro AT ale prý bude chodit i v XP.
Zdravím,
K tomu XT-CF-Lite V4 od Malinova, existuje nějaká flešovací utilita, když člověk nemá programátor 28C64 ?
Nikdy jsem to nedelal, takze najisto nevim, ale XTIDECFG v XT-IDE universal BIOS by mel 2864 umet flashnout.
Flešovat umí XTIDECFG.EXE program . Viz https://www.youtube.com/watch?v=4HhnBLUR8KA
Ale nemohu ho najít.