Už před více než 2 lety jsem po očku sledoval projekt jednodeskového PC/XT Sergeye Kiseleva. Loni Sergey projekt inovoval a výrazně posunul. Navrhnul a nechal udělat plošné spoje na základní a procesorovou desku a to už jsem neodolal. Sergey poměrně rychle pak přidal i zvukovou kartu, řadič disket, ve výrobě je diskový řadič na CF a plánuje se i grafická karta. Použitý procesor je Intel 8088 potažmo jeho klon NEC V20, takže sběrnice je 8-bitová, ale počítač interně 16-bitový. Ale pojďme postupně od základní desky.
Protože procesor má svoji vlastní desku, je základní deska Sergeyova XT vlastně jen jednoduchý ISA backplane. ISA backplane můžete koupit na eBay nebo i od některých prodejců, protože tento koncept ještě pořád využívají některá starší průmyslová zařízení, resp. jejich řídící počítače. Sergey však backplane trochu vyšperkoval. Sloty nejsou 8-bitové, ale plně 16-bitové, takže jde backplane použít i pro případné pozdější 16-bitové systémy a Sergeyovo XT pár signálů ISA16 umí i použít.
Backplane má formát microATX, takže je ho možné snadno zabudovat do dnešních počítačových skříní. Stejně tak je možné použít klasický moderní ATX zdroj a backplane podporuje jeho zapínání a vypínání prostřednictvím jednoduchého tlačítka ve skříni.
Sergey si dal práci a přesto, že jsem ho lákal na můj hotový a naprogramovaný řadič ATtiny25, tak vše naimplementoval v klasické TTL logice (to máš radost Petře, co? ) a přidal regulátor na –5V, které v dnešních zdrojích už nenajdete. Vše doplňuje řádka diagnostických LED, které indikují jednotlivá napětí.
Dalším užitečným doplňkem základní desky je standardní diagnostický displej na portu 80h. Tady si Sergey opravdu vyhrál a můžete osadit snad libovolnou kombinaci sedmisegmentovek a dekodérů, která vás napadne. Jdou zde klasické 74LS47, 74LS48, 74LS247, 74LS248, dále 4311 a 4511, v USA oblíbené DM9368, DM9370 či DM9374 a teď pozor, můžete zapojit i naše, resp. východoněmecké, D345D-D348D. Já i Sergey jsme osadili D347D, protože mají podporu hexa a příjemně jednoduchou regulaci jasu.
Desetinné tečky jsou pak chytře přepínané děním na A7, takže máte i jakousi představu, zda běží program. Taková drobnost, ale potěší.
Další milou vychytávkou jsou tlačítka POWER a RESET na motherboardu. Tím pádem nemusíte složitě připojovat tlačítka nebo desku zabudovávat do skříně a můžete si docela dobře hrát se základní deskou a XT jen tak na stole.
RESET i POWER jsou zapojené tak, aby se daly připojit do skříně, backplane i procesorové karty. Zkrátka je vidět, že přestože jde v podstatě „jen“ o pasivní ISA backplane, Sergey o jeho návrhu hodně přemýšlel.
Volné místo na desce pak doplňuje malé pájecí pole pro vlastní doplnění, pokud by někomu něco scházelo a dozadu je vyveden i konektor pro jeden sériový port.
Kdiz vlezu pod stul tak vyhrabu tri bordy PC/XT a jden ma dokonce osazeny BASIC, takze vevidim duvod stavet nejvetsi nedodelek IBM. Ale na druhou stranu heska a poctiva prace bez zadnych skratek pomoci MCU tj. poctiva logika.
Ahoj, ten BASIC je v koľkých EPROM ? Potreboval by som verziu v jednej 27256 EPROMke. To do mojeho TurboXT ..
Nejaky BASIC taky mam, da se to preskladata, ale nejede mi to. Mam strach, ze tam bude asi potreba nejake podpory stran BIOSu a tady je zase otazka, ze kazdy BIOS nemusi slapat v kazde masine. Ale za vyzkouseni by to stalo.
Vyskladaný zo štyroch 8kB EPROMiek v jednej 32k nejde preto, lebo jeho časť je v piatej EPROMke s BIOSom. Preto zháňam tú 27256 verziu.
ten BASIC je v 8kB ROMkach bohuzel
mam dva stejne bordy a pokut se nepletu tak na jednom je BASIC a na druhem ne …………
V20 (8088)/V30 (8086) ty umi nativne instrukce 8080 a take je richlejsi nez original predloha. Takze ……………..
Ty jo, dobrej postreh, diky, to mi nejak uniklo, zkusim se podivat jestli k tomu neco neni, pripadne se na tom neda rozbehat klasicka CP/M. Jsou nejake emulatory, ale zajima mne ta hw podpora. Vlastne bych mohl asi zkusit i CP/M-86, to jsem nikdy nezkousel.
My sme s Jirkom chceli svojho času spáchať NCB86 s V20, s tým že prinajhoršom by sme monitor nechali MON85 od Dunfieldu 🙂 Emulácia 8080 je pekná fičurka. Ale nie je čas.
moc hezka prace, mit to k cemu vyuzit tak bych si ji klidne vzal … ale jinych hracek mam dostatek…
Mam dokonce desku s 12MHz 286 ktera ma na sobe jeste BASIC
Ahoj je ten BASIC v jednej 27256 EPROM ? Zháňam jedno EPROMkovú 32k verziu a je to zatiaľ problém. To, že je v 286ke by asi nevadilo, predpokladám, že bude napísaný 8086 inštrukciami.
Tak ze jsi to ty, tak jsem tu 286 vyhrabal, otevrel a bohuzel ten BIOS s BASICem neni v jedne 27256 ale ve dvou TMM24256. Nacetl sem je i kdyz G540 pro ne nema podporu ale na cteni to asi nevadi, pro kontrolu jeste nacteno Willemem. Poslal jsem to Martinovi. Pri zbeznem pohledu na obsah si myslim ze to asi bude potreba zkombinovat…
Veľké díky !!
Vyuzit? Jak vyuzit? No prece na hrani ;-))) Nebo neco z nasich hracek je neco vic nez hracka? Ja mel PC vzdy zdemonizovany jako slozity stroj a lup, ono to jde postavit 😉 A celkem jednoduse. Zadny SMD, zadny specialni zakaznicky obvody, cista logika a Intel (a kompatibilni) brouci.
K NEC V20 mám nějaký datasheet http://dl.dropbox.com/u/2854880/NECV20.pdf
Dokonce mám i jeden kus fyzicky kdyby někdo měl zájem (to bude dráááhýýýý). Já už ho asi nevyužiju.
Tak já by jsem ten V20 bral, co za něj chceš?;) Přece jen je to lepší než jej kupovat na ebay..:-D
No řekněme 200,-Kč + poštovné (50,-) ???
Je na něm napsáno NEC Japan 8638WP, V20, D70108-8, Copyright 1984 NEC a přidal bych ještě uPB8288D (taky NEC) v keramice (vypájený!!!=zdarma), který je předpokládám taky potřeba a dále krystal 14318,180 kHz aby bylo na čistokrevný kmitočet XTčka.
Máš- li zájem, piš na „můj_nick“@cbox.cz
8088/88 potrebuje speci hodiny alias 8284A a „expander“ alias 8288 je pouzit pouze v MAX modu
Stavet PCcko, tak to je opravdu vec.