CP/M na i8085 (NCB85 a PMD32SD)

Roman Fulek už před nějakou dobou dal dohromady jednoduchý, ale zajímavý jednodeskový počítač NCB85. Už když jsem ho stavěl, mně napadlo, zda by šla na něj dostat CP/M, ale dále jsem se tím nezbýval. Až Roman Bórik vymyslel geniální způsob jak úplně jednoduše pomocí SOD stránkovat ROM a RAM a pro NCB85 upravil BIOS pro své PMD32SD, které zpřístupňuje až čtyři disketové jednotky. Protože PMD32SD potřebuje obousměrnou komunikaci, navrhnul Roman Bórik i jednoduchý adaptér.

NCB85_with_adapter_and_PMD32SD   NCB85_CPM_working

NCB85 totiž obsahuje RIOT 8155, který neumí komunikovat obousměrně na jedné bráně. Roman si poradil jednoduchým použitím bran A a B a jejich přepínáním pomocí budičů 74LS241.

Protože jsem líný a navíc moc nemám rád drátové konstrukce (po čase bývá problém je zapnout, protože přesně jeden, ten nejméně viditelný, drátek upadl), navrhl jsem jednoduchoučkou desku a nechal jich 10 vyrobit. Možná si říkáte, že je to rozmařilost, ale těch 10 DPS mě z Číny včetně poštovného stálo přesně 271,18 Kč. To jde Mrkající veselý obličej.

NCB85_PMD32SD_adapter   NCB85_with_adapter_and_PMD32SD_2

Adapter jsem koncipoval tak, aby se dal přímo připojit přes 15-pinový D-SUB konektor do PMD32SD. Příliš jsem se s tím nezalamoval a šup desky do výroby. Práce kvapná málo platná Mrkající veselý obličej. Adaptér šlape jak má, ale pár chybek se vloudilo. Konektor pro připojení do NCB85 jsem dal tak, aby všechny konektory na NCB85 šly snadno připojit na jeden plochý kabel. Jdou, ale kabel se musí celý otočit, nějak jsem začal z druhé strany. Trochu horší je, že se mi podařilo prohodit signály PC1 a PC2, takže je potřeba na konektoru u NCB85 překřížit dva drátky.

NCB85_PMD32SD_adapter_connection   NCB85_with_PMD32SD_adapter

No a pak ještě drobnosti jako jsou zapomenuté montážní díry, když to budu časem chtít nějak, aspoň trochu, zakapotovat. Z knihovny jsem vzal D-SUB konektor, který nemá pájecí plošky pro zafixování konektoru, tak jsem musel zespodu trochu oškrábat nepájivou masku, aby šel konektor pořádně připájet. Jsou to všechno fakt drobnosti, ale je na nich vidět, že příště budu muset méně spěchat a víc přemýšlet, aby dílko bylo dokonalé.

Na první zapojení adapter nešlapal. Naštěstí přijít na prohozené PC1 a PC2 mi netrvalo dlouho a pak už bylo vše v pohodě a vykouknul na mně prompt CP/M.

CP/M šlape parádně a má na i8085 svoje specifika. Například mi nejede můj oblíbený Turbo Pascal 3.0. Myslím, že důvod je v optimalizaci na Z80, ale budu to muset ještě trochu prozkoumat. Jinak všechny základní věci chodí a CP/M na NCB85 je radost.

O vlastním CP/M na NCB85 se moc rozepisovat nebudu, protože Roman Bórik vše perfektně popsal na svém blogu. Kdo by měl zájem o DPS na adaptér, ozvěte se, ještě mi nějaké zbyly.

NCB85_PMD32SD_adapter_PCB

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 komentářů: CP/M na i8085 (NCB85 a PMD32SD)

  1. Roman napsal:

    Je to tak, Turbo Pascal ide iba na Z80 🙁

  2. Kolemjdoucí napsal:

    Šlo by prosím prozradit, kde se v Číně nechá tak levně vyrobit 10ks malých plošňáků vč. nepájivé masky a servisního potisku?

  3. Roman napsal:

    Ahoj, dnes som to už aj ja rozbehol. Na prvý šup. Ušetril si mi chybu na kábli, tiež som si ju nevšimol 😉 Teraz som zbadal, že máš biele pozadie terminálu. To bude asi tým, že nemáš nastavenú ANSI emuláciu. CP/M pre NCB85 má štandard čierne pozadie.

    • Martin napsal:

      Gratuluju!

      Mam nastavene ANSI, mrkni na status line toho screenshotu, jen jsem to asi prepnul pri tipani toho screeenshotu az pozdeji 😉 Pokud mam ANSI od zacatku, je pozadi v poradku cerne, ale ono je to docela jedno.

  4. melsoft napsal:

    Tak vlastní NCBčko už mi taky jede, od rozchození CP/M mě dělí jen ten kablík mezi PMD-32SD a oddělovací destičkou. (odešla mi letitá mikropáječka ERS-50 a nevím jestli má cenu ještě investovat do opravy).
    Škoda, že se nepodařilo udělat to jako jednodeskový projekt. Ten kabelový blázinec na stole vypadá děsně….
    Neuvažuje se o jednodeskové variantě případně s třeba dalšími dvěma 8255kami aby bylo na co věšet nějaké ty periferie? Přece jenom řídicí počítač s CP/M by asi našel uplatnění (hobby/domácí) i dnes ne?

    • Martin napsal:

      Tady je to dano tim, ze puvodne to bylo urcene na pokusniceni s 8085 a Small C. Je tam taky na to super monitor. Ta CP/M je lehounke znasilneni, ale je prima. Nicmene pocitac se CP/M je asi lepsi mit postaveny na Z80. Koukni na https://www.8bity.cz/moderni-projekty/zeta-sbc/, resp. http://n8vem-sbc.pbworks.com/w/page/44366173/Zeta%20SBC.

      • melsoft napsal:

        Na Z80 pr.ím, 8085 je ten správný procesor. Tak už mi to šlape komplet, večer jsem se překonal a spravil tu svou 29letou ERS-50 (shořela usměrňovací dioda) a při té příležitosti jsem vyměnil MA1458 za „západní“ typ a trochu to celé poladil (potenciometr měl „odzeměný “ spodní konec a proto se to celé uhřálo téměř k smrti).
        Už se těším jak vyzkouším to C-čko. Vyndal jsem ze skříně Herouta a jdu študovat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *