Charlie Robson, autor ZXpand pro ZX81 a ZX80 připravil další zajímavý projekt. Tentokrát s „charitativním“ nádechem. Jedná se o multicartridge pro Sord M5, kterou Charlie připravil jako zdroj příjmů pro Centre For Computing History v UK.
Jak vidíte na obrázku, jde o holou PDS cartridge bez krabičky. V levém horním rohu se nahází tlačítko, které je současně jediným ovládacím prvkem. Na cartridge je nahráno 26 programů a krátkým stiskem tlačítka se přesunete na další a současně resetujete počítač. Více krátkých stisknutí vás posune o více paměťových pozic. Programy na multicartridge najdete následující:
Dragon Attack
Step Up
Super Cobra
Fruit Search
Baseball
Drops
Eskimoh
Funny Mouse
Guttang Gottong
Heavy Boxing
Jumping Jack
Life
Master Chess
Pooyan
Real Tennis
Reversi
Tank Battalion
Up Up Balloon
Wonder Hole
Word Maze
Zac Banic
P-Designer
Falc
Basic-I
Basic-G
Basic-F
Kromě programů obsahuje Multicartridge i 32 kB RAM. Získáte tak vlastně i náhradu rozšíření EM-5 a obejdete se bez rozdvojky na cartridge. Některé standardní cartridge (BASIC-F, Falc) obsahují 4 kB RAM, ale 32 kB je skoro nutnost.
Multicartridge není složitá, naleznete na ní 512 kB EPROM AM29F040, 32 kB RAM HM62256, jednoduchoučký microcontroller PIC16F630 a dva TTL obvody na sobě s drátovými propojkami. Vypadá to, že se Charlie příliš nezdržoval prototypováním a funkčnost se ověřovala rovnou na první sérii Drátky jsou zakápnuté tavným lepidlem, takže poškození nehrozí a nemám s tím problém.
Multicartridge není nejlevnější. Koupil jsem ji na eBay za 39 GBP, ale peněz rozhodně nelituju. Můžu si hrát s programy i jazyky na Sordu a přitom si „neošoupávám“ drahocenné originální cartridge. Navíc ještě můžete mít hezký pocit, že přispíváte na dobrou věc.
Cože, 39 liber?? Namalujte schéma, uděláme si vlastní…
Navrhnout schéma, navrhnou desku, udělat si ji v prototypovce a napsat si soft do mikrokontroleru není problém. Myslím, že by to zvládl každý z nás, kdo zabloudí na tyto stránky. JENŽE to nikdo neudělal, protože na to nemá čas nebo upředňostňuje jiné projekty. Vemte v potaz, že toto je komerční projekt, na kterém počítačové muzeum v UK potřebuje vydělat. Když si vezmu, kolik bych tomu věnoval času a co stojí moje hodina v práci, tak 39 GBP je zadarmo 😉 Zkrátka pro mě to byla výhodná koupě.
Btw. pokud někdo chce schéma cartridge v Eagle + detailní fotky DPS, klidně si napište, pošlu. Podobný projekt jsem měl v plánu přes rok, akorát to pořád něco předbíhá 🙂
Zdravím, protože mám sord od začátku docela by mne to zajímalo co to je zač ten multicartridge ?
Možná to skusím pokud máš nějáký info ?
Díky MC
Ahoj, co myslíš „nějký info“?
Martin
A bude to drahsie. Vezmi sucistky, kvalitny DPS a mas polku ceny. Ktomu pripocitaj manualnu pracu na osadenie. A vlastny vyvoj je cista strata.
Ano, to všechno chápu a respektuji, nicméně musím bohužel konstatovat, že cena vycházející z britských poměrů je… no prostě britská, na CZ – SK trh je poněkud dost vyšší, vzhledem ke kupní síle (ne každý a všude má možnost sehnat si skvěle placenou práci, ať už jsou důvody jakékoliv, a s tím časem na tom bude většina z nás podobně – nehledě na to, že ne každý může v reálu nakoupit na Ebay…)
Ostatně, malý příklad: Všichni víme, co byl důvod Sinclairova úspěchu – jednoduchý LEVNÝ počítač. A pak – nejen Sord by si zasloužil takovou cartridge (a osobně Sord nemám a ani mít nebudu, takže by se mi pro něj tvořilo poněkud hůře). Spolupráci na podobných projektech se ale nebráním (ovšem s ohledem na ten čas).
Jasan, vůbec nerozporuju, že to není drahé, je, ale pokud by člověk dělal podobný komerční projekt u nás, budete to stát, podle mně, úplně stejně.
Sinclair repliky svých Cartridge má, koukněte na http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/Interface2/Cartridges/Interface2_RC_Cartridges.htm, nemluvě o DivIDE, které je bomba. Koneckonců na skoro každý počítač existuje něco na pohodlné spouštění programů, ale co vím, tak na Sord je tohle první moderní periferie po letech.
Neměl jsem na mysli zrovna Sinclaira, to byl jen takový malý příklad, proč bych to klidně zkusil. Měl jsem na mysli spíš československé osmibity (teď nemyslím Didaktiky).
Tam je to špatnější. Parádní je PMD32-SD, které se dá použít i na SAPI, ale jinak je to bída. Já přemýšlím, že alespoň udělám k Ondrovi nějakou rozšířenou ROM s BASICem, ale taky mně vždycky nadchne něco jiného 🙂
(Nějak jsem opomněl kliknout na „Odpovědět“ pod vaším příspěvkem, kdyžtak to pak prosím přeřaďte do správného vlákna… Děkuji a omlouvám se)
Nevadí, stejně nemám tuchu, jak to přesunout. V UI nic takového nevidím. Leda v datošce, ale ono je to jedno 😉
Hezké.
(Ještě hezší by bylo, kdyby tam byl obsažen Falc II, který ale asi nemají Angličani k dispozici.)
Jen se divím, že jsem cartridge na eBayi nikde neviděl a ani web Centre For Computing History nic takového nezná. Asi bych těch 39 liber obětoval.
Ahoj, ani nevím, že něco takového bylo. Dá se to někdo stáhnout? Jaké jsou rozdíly proti FALC? Asi by neyl velký problém to tam přidat, myslím, že tam je všechno, co na cartridge bylo a tipnul bych, že ještě nějaké místo zbývá.
Určitě se dá zeptat Charlieho Robsona nebo přímo na eBay autora aukce. Byla to tato http://www.ebay.co.uk/itm/251076550639?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Falc a Falc II se liší tím, že Falc II umí pracovat s disketovkou (FD-5 připojená přes PI-5).
Nikde ke stáhnutí, pokud vím, není, nikde jsem image ROMky nenašel, jen někde nějaké zmínky a fotky catridge.
Tak jsem chvíli hledal, ale nenašel ani to. Max. nějakou zmínku v textu. Máš to ještě někde schované?
Nemám, ani se mi to teď nedařilo vygooglit (fakt to byl jen obrázek cartridge).
Kupodivu jsem teď při tom hledání zjistil, že byl FALC portován i na MSX: http://www.generation-msx.nl/msxdb/softwareinfo/290
Sord a MSX jsou hodně podobné mašinky, takže portace některých programů mezi nimi není až tak komplikovaná. Toho FALC II je škoda. Je hrozný jako všechno postupně mizí. Ještě, že existují projekty typu WOS. Bohužel na SORD o ničem nevím.
+ £9.75 pro Royal Mail – já vím, je to detail…
Pingback: Dokumentace k SORD M5 | Martinův 8-bitový blog