Quick Disk je velmi specifické zařízení, které se dalo připojit k počítačům jako je Sharp, MSX, Aquarius, Commodore nebo ZX Spectrum. U žádného z počítačů se nedočkal velkého rozšíření. Poměrně dobře se QD „chytil“ v hudebních zařízení, kde ho dodnes používají hudebníci ve starších klávesách, MIDI sequencerech apod. Quick Disk vypadá jako 2,8″ disketa, avšak záznam na něm není po sektorech, ale v kontinuální spirále. Kapacita je cca 64kB a rychlost čtení a zápisu okolo 100 kbit/s. Když se na eBay objevila nabídka QD mechaniky bez elektroniky neodolal jsem. Stejně tak Radek Suk a tak jsme se domluvili a pár těchto mechanik zakoupili. Protože chyběla elektronika MZ-1F11 a interface MZ-1E19 pro Sharp MZ-800, nezbylo nic jiného než vyrobit jejich repliky.
Dalším, kdo se k nám připojil byl Michal Medek. Radek i Michal mají originál QD, takže vše nafotili. Michalovu originální mechaniku i interface vidíte vedle replik hned na prvním foto. Já mezitím nakreslil schéma a pak se pustil do tvorby DPS co nejpodobnějších originálu. Následně udělali Radek a Michal několik koleček úprav, až jsme byli všichni spokojení. Ve finále Radek vygeneroval Gerbery a vše poslal do Seeedstudia. Za něco málo víc než 2 týdny jsme měli desky doma.
Volba na Seeedstudio padla ze dvou důvodů. Za prvé chtěl Radek tuto cestu prošlápnout a za další jsme chtěli 2-3 prototypové desky, jejichž výroba v CZ by vyšla na jen o málo menší peníz než výroba 10 sad v Číně. Když pominu drobné kosmetické detaily, kterých jsme si nevšimli a zapomenutí tName vrstvy u potisku, takže součástky na desce nemají hodnoty (Seeedstudio má takhle nešťastně udělaný CAM soubor, příště si dáme pozor), tak jsme všichni náramně spokojení a desky vypadají opravdu dobře.
Pozlacené desky můžou ležet léta v šuplíku, velmi dobře se pájí a všem třem nám fungovaly na první zapojení. Nutno říct, že Radek předem otestoval všechny mechaniky a vyřadil nefunkční. Také bylo dost času si připravit součástky, takže osazování už pak frčelo.
Radek mi nahrál předem nějaká data na QD, takže jsem si ušetřil práci a bádání. První zapojení byla naprostá radost. V mechanice zahučelo, zacvakalo a hurááááá.
BASIC naběhnul během pár vteřin. Vůbec práce s Quick Diskem je kouzelná. Médium je klasický malý 2.8″ floppy disk, ale záznam je po spirále a vždy se čte celé médium. Roztočení mechaniky trvá asi 2s a vlastní čtení pak asi 5s. To znamená, že každá operace s QD trvá 7s. Při ukládání malého souboru z BASICu nebo při požadavku DIR vám to může přijít dlouhé, ale ono stejných 7s trvá i formátování nebo načítání hry. A pokud jste zvyklí čekat na FLAPPY z kazeťáku 5 minut, tak 7s vám přijde jako malý zázrak. Pro šťoury: jasně, že máme všichni normální FD a hlavně Unikartu, ale toto je prostě retro a vžijte se do pocitů někoho, kdo před 25 lety přešel z kazeťáku na QD. Já jsem FAKT NADŠENÝ. Před 25 lety bych pištěl radostí jako malý kluk, což jsem koneckonců tehdy byl .
Spolu s mechanikou byly na QD médiu dodávány i BASIC MZ-5Z009 s podporou QD a 3 utilitky – QDCOPY, DELETE a TRANS. Vše jsem vyzkoušel, ale byl jsem trochu rozčarovaný, že se mi nedaří na QD přenést FLAPPY kvůli velikosti. Michal mi poradil, že podpora pro QD je přímo v ROM a skutečně jsou v monitoru k dispozici následující příkazy:
QD – výpis adresáře
QF – formátování
QC – kopírování QD na QD
QX – kopírování z kazeťáku na QD
QS – uložení programu z paměti na QD
QL – načtení programu z QD a jeho spuštění
Holt jsem QD nepoznamenaný a všechno je pro mně nové. Pomocí příkazu QX se mi podařilo FLAPPY na QD dostat. Úžasné .
Kdo by měl o podobnou taškařici zájem, tak má šanci. Mechanik má prodejce ještě asi dost a na eBay se aukce občas objevuje http://www.ebay.co.uk/itm/Sharp-MZ-Quick-Disk-Drive-New-/320949849127?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item4aba1a0c27.
Mechanika je „new old stock“ a dle našich zkušeností je cca 15% šance, že nefunguje. Prodejci se nechce garantovat funkčnost mimo UK. Asi se s ním dá domluvit, že v případě vadné mechaniky vám ji vymění, ale zaplatíte poštovné tam i zpět, což je skoro cena mechaniky.
Desku elektroniky i interface ještě Radek upravuje, aby byly naprosto bez chyb a potom zveřejníme Eagle data i Gerber, aby si kdokoli mohl nechat desky udělat. Zatím tady najdete jen PDF s verzí, kterou jsme vyráběli.
MZ_1F11_final1_SCH.pdf
MZ_1F11_final1_BRD.pdf
MZ_1F11_final1_place.pdf
MZ_1E19_final1_SCH.pdf
MZ_1E19_final1_BRD.pdf
MZ_1E19_final1_place.pdf
Pekne 🙂
Hlavne se mi libi idea toho QuickDisku a pouziti SIO. Jednoduche, funkcni. Skoda ze to nema sektory aby se dalo i mazat a prepisovat.
Jj, s tím SIO je to chytře vyřešené. Je to takové netypické použití, ale pěkně funkční. S mazáním a přepisováním je to blbý, ale co už. Ono to bylo původně asi bylo ideální mít Quick Disk a 64 kB RAMdisk. Pracovals na RAM disku a potom vše uložil na QD. Pohoda.
Congratulation! I’m glad to see your work! You did a great job! Don’t stop.
Kindest regards Karl-Heinz
Pingback: Postřehy a fotky z BYTEFEST 2012 | Martinův 8-bitový blog
Pingback: Replika disketového řadiče Sharp MZ-1E05 pro MZ-700/800 | Martinův 8-bitový blog
Pingback: Forever 2016 | Martinův 8-bitový blog
Hi there,
I’d really like to add SD card reader, VGA, RS-232 etc to me MZ-700 and MZ-800.
I realise there were some expansion boards available….
Are there any sources?
Do you mean Uikarta (Unicard)? I have already send you request to Bohous Novacek. We also did some replicas of some MZ-700/800 interfaces, such as floppy, RS-232, Quick Disk, etc. If you can solder there is a batch od PCBs going form time to time.
Pingback: Japonsky Sharp MZ-1500 a rozdily proti Sharp MZ-700 a MZ-800 | Martinův 8-bitový blog
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jestli jsou nekde k mani ona Eagle a Gerber data ke QD interface pro Sharp MZ-800, o kterych pisete vyse. Anebo – ale to uz by nejspis byl zazrak – nevali se Vam nekde zbytecna DPS?
Nevite nahodou, muze-li fyzicka jednotka QD pracovat paralelne s Unikartou (v niz by byla emulace QD vypnuta prostrednictvim nepritomnosti souboru qd.cfg v adresari /unicard/)? Napadlo me, ze pokud by to fyzicky slo, nestavel bych primo repliku, ale „zkracenou“ verzi QD interface, ktera by se vesla do expanzniho slotu pod Unikartu, a ven by byl plochym kabelem vyvedeny jenom konektor pro QD mechaniku…
Predem dekuju za jakykoli komentar,
M. Malinsky
Deska se asi po tech letech u nikoho nevali, ale Gerber a zdroje nejsou problem. Poslu do e-mailu.
Co se tyka funkce QD parallelne s Unikartou, neni to problem. Jen je potreba si pohlidat, aby Unikarta neemulovala QD soucasne a na stejnych portech jako Sharp. Jedna moznost je drobne upraveny firmware (napr. pro MZ-1500 jsou jine porty pro QD default, protoze tam je radic QD primo na desce) nebo druhe je pak nejak hardwarove vypinat QD radic. Na MZ-1500 jsem si to treba vyvedl na prepinace vzadu a protoze jsem hlava derava, tak jsem si udelal maly displej, ktery mi indikuje stav.