Nedalo mi to, abych ve hrách na Ondrovi nevyzkoušel joystick. Připojení „Atari“ joysticku, nebo jak je v návodu uvedeno křížového ovladače, je poměrně jednoduché.
Připojení je realizované pomocí FRB konektoru X1 a je popsané na stranách 29-31 uživatelské příručky 1 – NÁVOD K OBSLUZE. Standardní „Atari“ joystick používá 9-pinový konektor Canon a jeho zapojení najdete na spoustě míst, např. zde.
Já jsem si udělal jednoduchou redukci, na kterou jsem použil kablík na sériovou linku z PC, kterých mám doma dostatek. Konektor do mainboardu jsem z kablíku odříznul a jednoduše připájel drátky přímo na FRB konektor TX 512 20 13.
Bohužel se nedá říct, že by mě využití joysticku na Ondrovi nadchnulo Těšil jsem se na JetPac, ale ten s joystickem nefunguje. Zatímco v MIKOSu je joystick přenášen na kurzorové klávesy a Enter, ve ViLi ROM toto evidentně nefunguje. A jelikož všechny hry co mám, běhají pod ViLi ROM záleží jen na hře, zda joystick obsluhuje.
Z běžně dostupných her jsem tak našel jen Planetoids a Jet Set Willy. Hra Planetoids je bohužel tragicky pomalá a tak vlastně hratelný zůstává jen Jet Set Willy.
Díky podpoře v MIKOSU a implementaci v BASICu můžete joystick snadno používat ve vašich programech prostřednictvím funkce INKEY.
Kdovi, jak je na tom Pssst a Galaxians. Mozna by nebyl problem pro sikovneho programatora fixnout ty hry pro podporu joysticku. Ale bez emulatoru to je asi narocnejsi.
Pssst a Glaxians nemám ani ověřené, že by někdo měl, natož stažené do WAV. Psal to tu človíček s přezdívkou Roxio, ale nepodařilo se mi ho kontaktovat, ani to nikam neuploadnul, takže těžko říct. O nikom jiném nevím.
Tu je video PSSST s joystickom:
https://www.youtube.com/watch?v=z565AX5MK_s
Bohuzel uzivatel Lukes (Roxio) nekomunikuje pres e-mail ani pres ICQ, i kdyz je online. Takze chybejici hry musime sehnat jinde 🙁
Docela by mne zajimalo proc, chapal bych, ze jen tak z legrace hecuje, ale ze si da tu praci udelat i vlastni website 😉
Tak pánové po dlouhé době sem si udělal zase čas na můj WEB hodil sem tam lin na uložto sou tam programy na ONDRU to víte není moc času to máte práce, programování, pak moje šáde no je toho dost. Každopádně Máte to tam přeju mnoho krásně propařených hodin na ONDROvy 😉
Pingback: OndraJoy – přídavná destička pro Ondra SD | Martinův 8-bitový blog