Ani tento rok by nebyl kompletní bez největší retro počítačové akce v Čechách a na Slovensku ByteFEST 2024. Letos se konal opět na Toulcově dvoře o prodlouženém víkendu 25-28. října a samozřejmě, že jsem nemohl chybět. Přijeli jsme s EC1045 a Uunkem v pátek už okolo 16 hodiny, což je myslím, náš rekord 😉 Vždycky mám nějaký ten časový skluz a než naložím Petra a Uunka, tak cesta trvá 4-5 hodin, nezdá se to. Obsadili jsme naše rezervovaná místa a pustili se do zkoumání okolí.
Poměrně hodně účastníků už bylo na místě a další přijížděli. Potěšil mě NOBOMI, o kterém jsem si myslel, že se objeví až v sobotu a jen na chvíli, kvůli rodinné dovolené, ale Bohouš přijel už v pátek a byl i celou sobotu. Nutno pochválit, že Bohouš navíc nelenil a makal 😉 Řešili jsme závadu na jednom mém UniCMT, kde nechodila komunikace v programu pro nastavování hodin. Ukázalo se, že jsem si nevšiml pár spojených pinů na MPU, které spáchali Čínské děti, ale ani po odstranění cínu UniCMT nechodilo, jak má. Protože všechny ostatní desky chodily, rozhodli jsme se to ignorovat a Bohouš ladil další funkcionalitu firmwaru. Podařilo se mu dořešit nahrávání na USB flash, takže UniCMT už hezky ukládá MZF soubory do adresáře SAVED. No jo, ale jak takový soubor uložený z BASICu zase nahrát zpět do BASICu, když z UniCMT je přece spouštěný ten BASIC? Ano, můžete si udělat vícedílný soubor MZT (obdoba kazetové pásky), ale to nejde dělat přímo na UniCMT. Tak nás napadlo, že odentrováním BASIC MZF souboru z manažeru by se nespustilo to MZF (což konec konců ani nejde), ale spustí se BASIC a ono požadované MZF se mu nachystá do kazeťáku pro příkaz LOAD. Fungovalo to skvěle.
Ovšem nebyl by to Bohouš, aby nechtěl všechno dotáhnout k dokonalosti. Proč nahrávat jednorychlostně, když to umíme zrychleně, že? Upravil časové konstanty v BASICu a … nic. BASIC si konstanty přepsal zpět. To nás docela zaskočilo, ale NOBOMI zjistil, odkud to BASIC bere a přepsal už zdrojové místo. Později zjistil, že jsme nevyšli z čistého BASICu MZ 1Z-016, ale z upravené verze, která už měla příkazy pro dvourychlostní nahrávání FLOAD, FSAVE a FCHECK, proto ty podivnosti. Bohouš nicméně rutiny upravil a zjistil, že jen úpravou časování se dostane na asi 5-násobné zrychlení. Navíc si BASIC sám spustí příkaz LOAD „CMT:“, takže se vám automaticky načte BASIC program na který jste ťukli v manažeru. Obdobnou funkcionalitu Bohouš naimplementoval i pro soubory v textovém editoru FET. Paráda 😉
Později jsme zjistili, že to nebude tak jednoduché, nějaké chybky se ještě našly a implementace sériové linky v SMT32 se chová různě na různých verzích MPU, takže bude co dělat za týden ve Vrbicích. Ale pojďme zpátky k ByteFESTu.
Nevím, jestli mi to jen přišlo nebo tomu tak bylo opravdu, ale zdálo se mi, že účastníků je letos fakt hodně. Jak těch, co vystavovali, tak i návštěvníků. Určitě víc než loni a viděl jsem i spoustu tváří, které jsem neznal. No a nebo za to může ten němec, co mi občas schovává věci 😉 Asi by se to chtělo zeptat organizátorů, ale fakt mě účast mile překvapila.
Bydleli jsme na zdejší ubytovně, což musím říct, že je na ByteFESTu v Toulcově dvoře super. Chodíte si mezi sálem a ubytováním na pohodu v bačkůrkách jen přes dvůr. Ubytování je jednoduché, ale na přespání stačí a na Prahu je to v podstatě zadarmo. Jídlo taky na místě, takže za mě naprostá spokojenost.
Historických počítačů byla k vidění spousta, od klasických 8-bitů – Sinclairy, Commodory, Atari, Sharpy, české PMD-85, SAPI-1, Didaktiky, Ondra, Zbrojováček, IQ-151 a spousty dalších – až po vícebitové nadupané stroje NEXT, Power PC a podobné se skoro moderními systémy. Myslím, že jsem nezahlédnul žádný SORD, což mě mrzí. Minimálně počítače SORD M5 u nás byly svého času dost populární, ale myslím, že jsem žádný neviděl ani loni. Možná je na čase nějaký příště vzít.
Nedílnou doprovodnou součástí ByteFESTu jsou přednášky. Letos jich bylo celkem dost a některé hodně zajímavé, ale nestíhal jsem je. Těším se, že snad budou záznamy, protože některé bych si určitě rád poslechnul. Všechno se prostě stíhat nedalo.
Velký dík patří, jako obvykle, organizátorům, kteří odvedli skvělý kus práce. Všechno klapalo, všichni v klidu a pohodě, příjemné setkání, které jen rychle uteklo. Takže moc díky!
Fotek jsem nafotil celkem dost, tentokrát sice jen na mobil, protože foťák jsem zapomněl, ale na druhou stranu, ony ty mobily fotí lépe a lépe. Tak pokud chcete, můžete mrknout tady:
https://photos.app.goo.gl/5r1BnUdXHuW5RxYg7
Díky za krásný článek. Moc rád čtu tento blog – je to balzám na technickou duši 🙂
Děkuji.
Pingback: SHARP setkání Vrbice – podzim 2024 | Martinův 8-bitový blog