Radek Suk si dal práci, nakreslil a nechal udělat desky původního nezálohovaného RAM disku Pavla Zemčíka. RAM disk má velmi jednoduchou konstrukci, neobsahuje čítače a je nutné každou buňku adresovat a tím pádem není kompatibilní s originálním Sharp RAM diskem. Na druhou stranu byla tato konstrukce dříve velmi oblíbená díky svojí jednoduchosti, obzvláště se CP/M, kde RAM disk sloužil jen jako rychlé dočasné pracovní úložiště a trvale se data uchovávaly na diskety.
Radek nedělal totální repliku originálu, ale oproti původnímu schématu
implementoval několik zlepšení pro lepší stabilitu. Doplnil kondenzátor 470 pF, aby latch IC2 začal ukládat novou hodnotu o něco později, až paměť zpracuje tu, co byla uložena dříve, dále signál M1 zapojil na IC5 vývod 13, doplnil země, blokovací kondenzátory a zapojil nezapojené vstupy IO, aby šly použít obvody HCT. Navíc přes jumper umožnil nastavení adresace nejen na standardní porty E8-EF, ale i alternativní 68-6F, takže je možné nezálohovaný RAM disk použít společně s klasickým zálohovaným.
Byl jsem celkem potěšen, že mám konečně zase po delší době konstrukci, co mi šlapala na první zapojení. Je to pohoda
Nezálohovaný PEZIK RAM disk je možné používat v CP/M, s upravenou ROM JSS, případně s upraveným BASICem. Radkova, zatím neuvolněná, verze CP/M by pak měla umožňovat současné použití zálohovaného i nezálohovaného RAM disku, jako jedno velké společné úložiště.
Ta moje cp/m je z roku 1993 a v roce 2011 jsem to vystavil na svych web strankach a na Bytefestu. Odkaz je http://www.radeksuk.cz/sharp/mzdos%20v1.0%20byfest2011.dsk
Kdo chce vyuzivat 1,5MB ramdisk ten muze soucasne zapojit zalohovany ramdisk a tento PEZIK ramdisk na portu 68H a v setupu to vybrat. Jinak opet jako u RRD je lepsi tu klemu dat z druhe strany – takto se to v zapojenem ramdisku uvnitr pocitace spatne prepina.
Moh bys prosim trochu popsat postup. Ja to zkousel, nastavil jsem ty stranky obou RD za sebe, ale RD se po restartu furt tvaril jako 1024 kB. Dik.