Co by to bylo za počítač bez zvukového výstupu. PCčka, zvláště ty řady XT i AT, se musely spokojit s jednoduchým „pípákem“. O nějakém sofistikovanějším zvuku sice hodně firem přemýšlelo, ale trh byl docela roztříštěný a navíc PC přece není na hry, že? Od roku 1986 se, zvláště mezi amatéry, začal šířit Covox (v originále Covox Speech Thing), což byl jednoduchý odporový D/A převodník na LPT, se kterým se daly dělat, proti PC speakeru, celkem divy. O rok později pak firma Ad Lib Inc. přišla s AdLib Music Synthesizer Card (ALMSC), který se stal prvním všeobecně uznávaným hudebním standardem na PC.
AdLib používal FM syntézu obsaženou ve zvukovém čipu Yamaha YM3812, který je známý také pod zkratkou OPL2. Tento čip použil později i Creative v první kartě Sound Blaster. Chip, potažmo karta, umí 9 zvukových kanálů z nichž může být 5 použito pro perkusní nástroje. Nevýhodou AdLib byla absence digitálního PCM audia, což později napravil právě Sound Blaster.
Sergeyova OPL2 karta vychází z klasického AdLib designu a kromě YM3812 obsahuje už jen kompatibilní D/A převodník YM3014B, zesilovač LM386 a nějakou tu nezbytnou logiku. Jednoduché ale naprosto dostačující.
Karta hraje perfektně, dokonce nebyl ani velký problém sehnat zmiňované Yamaha brouky. Trochu horší je roubovat tuto kartu na PC/XT. Byť by se mohlo zdát, že 8-bitová ISA sběrnice ji k tomu přímo předurčuje, není tomu tak. Většina trackerů a hudebního softwaru totiž logicky vznikala až po uvedení AdLib na trh, tudíž na PC typu 386 nebo 486, takže na PC/XT jsou nebetyčně líné nebo nefungují vůbec. Schválně koukněte jak si některé přehrávače a trackery poradí s toutéž skladbou a jak PC/XT „stíhá“.
Pokud Vám to nestačilo, tak jsem natočil ještě pár dalších videí dalších přehrávačů a trackerů.
No a to nejlepší nakonec. Koukneme se na nějaké hry. První hra, která měla podporu AdLib už v roce 1988 byl King’s Quest IV od Sierra Entertainment. Kupodivu na mém PC/XT běží docela pěkně.
A ještě jedna zajímavost. Koukněte, jak hraje The Cycles: International Grand Prix Racing. V menu docela pěkně přes AdLib, ale ve vlastní hře to „rozjede“ přes pípák. Takhle se chovalo více her.
Naproti tomu takový Commander Keen už jede přes AdLib bez problémů.
Tak uz vim co jsi delal o vikendu 😀
pekna prace… co mas v planu dal postavit k Sergey’s PC/XT ?
Kdepak, zvukovku uz mam postavenou davno, ale o vikendu jsem dodelal posledni kousek, takze uz mam komplet vlastnorucne postaveny pocitac. Tedy pokud nepocitam FDD, HDD a zdroj. Ale FDD a HDD asi nedam 😉
takze ted bude na rade grafika ze? 🙂
http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/isa-supervga
Myslim ze FDD bys dal, s tim HDD by to bylo horsi ale kdyz je CF karta tak netreba ze 😉
Uvidime 😉
Co ja se adlibacky hudby nadelal… Diky moc za clanek ;]
Budu objednávat ISA OPL2 PCB od Sergeje, nemá někdo zájem se podělit o poštovné???
ISA OPL2 PCB 10 USD/kus a poštovné 10 – 17 USD (10 USD je pro dvě desky)
a jaké desky Segrej vlastně ještě nabízí ? Možná bych něco vzal…